Brzeżanie odznaczeni przez Prezydenta RP i Kapitułę Solidarności Walczącej

2

Wolna Polska może wręczyć te odznaczenia Wam, dzięki Waszej walce, bo gdyby tej walki nie było, to wolnej Polski też by nie było – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się 21 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. 17 czerwca uroczystości obchodzono we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki.


Kapituła Solidarności Walczącej odznaczyła Krzyżami Solidarności Walczącej troje brzeżan: Mariusza Sokołowskiego, Adama Harłacza i Kazimierza Nawrockiego. Mariuszowi Sokołowskiemu nadano również odznaczenie państwowe.

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował brzeżanina Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Bardzo mi miło, że Pan Prezydent przyznał mi odznaczenie za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Musiałem na to czekać prawie 27 lat – mówi nam Mariusz Sokołowski.

Na uroczystościach w Pałacu Prezydenckim obecny był m.in. założyciel Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki.

Solidarność Walcząca wywodziła się z NSZZ „Solidarność”; Kornel Morawiecki powołał ją do życia po wprowadzeniu stanu wojennego, w 1982 r. – po dwóch dużych manifestacjach we Wrocławiu. W Solidarności Walczącej znaleźli się głównie ci działacze Solidarności, którzy poróżnili się z kierownictwem związku zawodowego w sprawie metod działania oraz celu, do jakiego dążyć powinna opozycja antykomunistyczna. Solidarność Walcząca przyjęła zasadę walki o całkowite odsunięcie od władzy komunistów.