Gość z Brazylii w Bibliotece w Pogorzeli

0

Bibliotekę w Pogorzeli w dniu 14. czerwca odwiedziła Eliza Piotrowska-autorka i ilustratorka bajek i opowieści dla dzieci, tłumacz języka włoskiego, krytyk sztuki. Pani Eliza jest absolwentką Wydziału Historii Sztuki im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Wspólnie z Pauliną Broniewską. stworzyła Muzealną Akademię Dziecięcą. Przez kilka lat mieszkała w Rzymie, a od 2011 roku mieszka w Brazylii. Współpracuje z czasopismami :Świerszczyk”Guliwer,”„ Ryms”. Jest Laureatką ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz różnych inicjatyw edukacyjnych.


Już na kilka tygodni przed spotkaniem uczniowie klas I, II i III ze szkoły podstawowej w Olszance zapoznali się z książkami Pani Elizy i wykonali ilustracje do przeczytanych książek. Jakże miło była zaskoczona autorka, gdy w nowo wyremontowanej świetlicy w Pogorzeli zobaczyła kilkadziesiąt rysunków przedstawiających znane postaci z jej książek. Podczas spotkania Pani Eliza mówiła o książkach które napisała i o bohaterach, a także o dzieciach z Brazylii ., o panujących tam zwyczajach.

Odzwierciedleniem ich życia we Włoszech czy Brazylii są książki z kultowej serii o zwariowanej cioci Jadzi, gdzie autorka jest ciocią ,a pozostali bohaterowie to jej bliscy znajomi.Jeśli wybierzemy się do „Nowego ZOO w Poznaniu” poznamy zwierzęta i zabawne historyjki o nich . W przewodniku po Wrocławiu,”Zwiedzaj z nami, Krasnalami! mieście okrzykniętym Wenecją Północy, znanym z zabytków i ogromnej gościnności oprowadzą nas wrocławskie krasnale, które mają tu siedzibę .O tym, czym jest patriotyzm i jak być dzisiaj patriotą, co to są wzorce i dlaczego tak bardzo trzeba na nie uważać ,dowiemy się z książeczki „A ja jestem Polak mały. Moim krajem jest świat cały”. Święci i uśmiechnięci””, to seria książeczek dla dzieci ,w których ich autorka udowadnia między innymi, że najpiękniejszą służbą Bogu, jest służba drugiemu człowiekowi Można jeszcze przytaczać wiele przykładów, bo twórczość Elizy Piotrowskiej jest niezwykle bogata i wartościowa a książki otrzymują wiele nagród i wyróżnień.

Zapraszamy zatem do bibliotek. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Również dorośli mogą czerpać informacje i skorzystać np. z przewodników po miastach już w czasie wakacji. Uwieńczeniem każdego spotkania jest zawsze podpisywanie książek i sesja zdjęciowa z pisarką na którą wszyscy czekają z niecierpliwością. Tym razem autorka podpisywała nie tylko książki, ale również rysunki, a na pamiątkę spotkania z niezwykle sympatyczną autorką książek zrobiliśmy wspólnie zdjęcia. Dziękuję nauczycielom :Annie Kaśków, Annie Michalak i Dorocie Woźniakowskiej za zaangażowanie w realizację tego spotkania.

Bożena Adamowicz

Foto :Maria Topolnicka