Brzezina Café zaprasza

0

Trzynastoosobowa grupa młodzieży z Brzeziny w wieku 14-20 lat pozyskała po raz pierwszy dofinansowanie z programu „Równać Szanse” oraz dodatkowe wsparcie ze środków sołeckich. „Równać Szanse to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, którego celem jest umożliwienie młodzieży z terenów wiejskich poznania swoich mocnych i słabych stron, swoich możliwości, poznania potencjału swego otoczenia oraz nabycie takich umiejętności i doświadczeń, które pomogą szeroko rozwinąć skrzydła na całe życie.


Biorąc udział w projekcie, młodzież ma się nauczyć, jak działać razem, aby stworzyć coś, co będzie mogło służyć wszystkim, nie tylko uczestnikom projektu.  Działania, które zostaną podjęte podczas trwania projektu, pomogą zdobyć m.in. umiejętności: formułowania i komunikowania swoich potrzeb, prowadzenia dialogu z mieszkańcami oraz przedstawicielami lokalnych władz, a przede wszystkim mają poprawić relacje z dorosłymi mieszkańcami oraz dać młodym ludziom poczucie wpływu na swoje najbliższe otoczenie.

W lutym tego roku  młodzież rozpoczęła realizację półrocznego projektu pn. „Bez Was nie ma Nas, bez Nas nie ma Was”, w którym zaplanowała szereg działań, a otrzymane pieniądze mają im pomóc w ich realizacji. Wykonywanie poszczególnych kroków w projekcie ma prowadzić do znacznie większego i bardzo ważnego dla młodzieży celu, którym jest utworzenie miejsca, gdzie będą mogli się spotykać, integrować oraz rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Brzezina posiada duży Dom Ludowy, w którym w ciągu roku odbywają się różne imprezy okolicznościowe, takie jak m.in: wesela, komunie, urodziny, rodzinne uroczystości oraz różne cykliczne imprezy organizowane przez dorosłych.Jest jednak jeden minus – rozkład pomieszczeń w tym budynku sprawia, że gdy odbywa się tam jakaś impreza nie ma możliwości, by obok działo się coś innego. To sprawia, że bywają dłuższe okresy, kiedy młodzież nie ma się gdzie spotykać. Stąd zrodził się pomysł utworzenia jakiegoś dodatkowego miejsca.

Jednym z pierwszych działań projektu było samodzielnie zorganizowanie przez młodzież wyjazdu integracyjno-szkoleniowego do Pokrzywnej. Podczas 3-dniowego pobytu młodzi pracowali m.in. nad:poprawą sposobów komunikacji w projekcie, dopracowywali szczegółowy harmonogram spotkań i podział zadań, omawiali wprowadzenie w życie swoich planów, przygotowywali się do spotkań z władzami, poznawali swoje mocne i słabe strony oraz mieli okazję przekonać się, jak widzą ich pozostali członkowie grupy.Nie zabrakło też integracji przy grach karcianych oraz wielogodzinnych rozmowach o sprawach ważnych i mniej ważnych.

Przed nimi w projekcie jeszcze szereg zdań. Jednym z nich jest ten artykuł. Młodzi mieszkańcy Brzeziny mają  też zamiar nakręcić film o swoich pasjach, sposobach spędzania wolnego czasu i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Wystawione będzie też przedstawienie dotyczące problemu uzależnień, które pokaże odpowiedzialność młodzieży i ich świadomość wobec takich tematów. Podczas umówionych z architektem spotkań, powstanie projekt miejsca, które chcieliby stworzyć. Planowane są też rozmowy z lokalnymi władzami (sołtysem, radą sołecką, radnym wiejskim i wójtem), których celem jest przedstawienie potrzeb młodzieży oraz prośba o wsparcie. Przez cały czas trwania projektu będzie powstawał „Pamiętnik Młodzieży Brzezińskiej”. Na portalu Facebook założony został fanpage grupy o nazwie „Bez Was nie ma Nas, Bez Nas nie ma Was”, na którym będą się ukazywać informacje o realizowanych działaniach.

Najbliższym, zorganizowanym przez młodzież wydarzeniem, będzie Kawiarenka Obywatelska, na którą Młodzież serdecznie zaprasza wszystkich dorosłych mieszkańców Brzeziny jak i swoich rówieśników. Celem jej jest zebranie opinii nt. pomysłu utworzenia miejsca spotkań, wyrażenia wątpliwości, sugestii, postawienia ważnych pytań oraz uzyskanie podpowiedzi, jak mogłoby takie miejsce wyglądać i funkcjonować. Zaprasza się wszystkich,którzy zechcą wesprzeć młodych mieszkańców wioski swoją radą i przemyśleniami. Kawiarenka odbędzie się w Domu Ludowym w Brzezinie 18.03.2018 o godzinie 16:00 uczestnicy projektu będą częstować przybyłych gości ciastem, kawą i herbatą. W imieniu całej grupy, jeszcze raz zapraszamy.