Internet może być niebezpieczny dla naszych dzieci

0
fot. cyberbezpieczenstwo.pl

Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Nasze pociechy również spędzają w sieci sporo czasu, dlatego policjanci radzą, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i co powinno zwrócić naszą uwagę.


– Poruszając się po sieci musimy być ostrożni, dlatego że oprócz wiedzy i rozrywki możemy w Internecie spotkać wiele zagrożeń. Warto zainteresować się tym, jak nasze dziecko korzysta z Internetu i nauczyć je krytycznego podejścia do informacji tam znalezionych. Łatwowierność dzieci może zostać wykorzystana przez przestępców bazujących na kontaktach internetowych. Warto zatem przyjrzeć się jakie strony lubi oglądać, poznać znajomych, z którymi koresponduje za pośrednictwem Internetu i ustalić zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

– Należy uczulać dziecko na niebezpieczeństwa związane z nowymi znajomościami w Internecie. Podkreślajmy, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi poznanymi za pośrednictwem Internetu, wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół – dodaje oficer prasowy KPP w Brzegu.

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest niepodawanie danych osobowych i adresowych bez zgody rodzica lub opiekuna. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie tych informacji przypadkowym osobom. Dzieci na ogół bezrefleksyjnie podają w sieci informacje, które pozwalają na późniejsze ich odszukanie w świecie realnym.

Bez wątpienia znacznie wartościowsze jest spędzanie czasu ze znajomymi na podwórku np. grając w piłkę, niż szukanie rozrywki w Internecie. Kiedy jednak już okaże się, że nasza pociecha jest uwikłana w jakąś sieciową znajomość, czy też inne niebezpieczeństwo, nie wpadajmy w panikę. W takich sytuacjach dziecko musi wiedzieć, że ma w rodzicach wsparcie, może liczyć na zrozumienie i pomoc. Starajmy się porozmawiać, a jeśli potrzebujemy fachowej pomocy, to poszukajmy go w instytucjach, które specjalizują się w tego typu problemach.