Muzyka, atmosfera, ludzie! II edycja festiwalu „Tarnogranie” już w sobotę 12.08! Wywiad z Wiolettą Frankiewicz

0

W sobotę 12. sierpnia w Tarnowcu (Gmina Lubsza) odbędzie się II edycja Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie”. To najciekawsze i najważniejsze wydarzenie muzyczne poświęcone muzyce alternatywnej w naszym regionie. W tym roku o nagrody główne powalczy aż 12 zespołów.


Kiedy rok temu, członkowie Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro” wpadli na pomysł, by to właśnie w Tarnowcu – niewielkiej miejscowości w Gminie Lubsza, około 20 km od Brzegu – zorganizować festiwal muzyki alternatywnej, niektórzy patrzyli z niedowierzaniem. Wieś przecież, wiąże się stereotypowo z dożynkami i muzyką nurtu disco… Owszem z takimi również, ale jak się okazuje i na muzykę niemainstreamową na wsi znajdą się odbiorcy i miłośnicy. Okazało się, że swoją miłość do alternatywy, można przełożyć na niezwykłe wydarzenie artystyczne. Zeszłoroczna – pierwsza edycja, okazała się niewątpliwym sukcesem, a dzielni organizatorzy dopinają właśnie program i szczegóły techniczne II edycji Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie” 2017, która odbędzie się już w sobotę 12.08.2017. O stanie przygotowań, zespołach, nagrodach i o tym kto w zeszłym roku podzielił się swoją nagrodą, porozmawialiśmy z przedstawicielką Stowarzyszenia – Wiolettą Frankiewicz.

Przed nami druga edycja. Wszystko dopięte na ostatni guzik?

Wioletta Frankiewicz: Myślę, że tak – w większości (śmiech – przyp. red.). To znaczy, wszystkie najważniejsze kwestie załatwione – nagłośnienie, scena, gwiazda wieczoru, zgłoszone zespoły, ridery przekazane akustykom.

Wspomniała Pani o gwieździe wieczoru. W zeszłym roku nie planowaliście takiego koncertu…

Wioletta Frankiewicz: To prawda, ale miło mi poinformować, że w tym roku muzyczną wisienką na torcie będzie zespół Hurt z Wrocławia. Zespół ten to jeden z najważniejszych przedstawicieli muzyki alternatywnej. Jednym z ich największych hitów jest piosenka, pt. „Tak jak Bolek i Lolek” (ponad 8 milionów wyświetleń na youtube – przyp. red.). Oprócz tego, nie zabraknie zespołu, który w zeszłym roku zelektryzował naszą publiczność, tj. Szelky Cover Band. Po koncertach oczywiście nie zabraknie wspólnej zabawy tanecznej, z muzyką serwowaną przez DJ’a.

W tym roku aż 12 uczestników powalczy o główną nagrodę. To zespoły lokalne?

Wioletta Frankiewicz: O główne nagrody II edycji „Tarnogrania” powalczą takie zespoły jak: Black Drums Icon (Brzeg), Blues Galeria (Brzeg), Daga i Zwyrole (Opole), Fools (Wrocław), Misscore (Nysa), Moongoat (Wrocław), Odwilż (Praszka), Olven (Brzeg), SeeYah (Wrocław), Supermarket (Opole), Tripsis (Warszawa) i Wata (Wrocław). Dzięki tym uczestnikom, pochodzącym z różnych województw nasz festiwal staje się ogólnopolski. Impreza się zdecydowanie rozrasta. Oprócz tego, nie zabraknie – poza konkursem – naszych rodzimych artystów z Gminy Lubsza. Swój koncert zaprezentuje zespół Petarda z Tarnowca, który wystąpi w trakcie obrad jury. Dodatkowo jeśli chodzi o naszych mieszkańców, to wystąpi także Grzegorz Tokarczyk, który zaprezentuje się z zespołem Szelky Cover Band. Naszych uczestników oceniać będzie jury. Do tej pory ujawniliśmy nazwiska czterech jurorów i będą to: Kinga Berkowicz (wokalistka zespołu Bongostan), Paweł Kinder (ze Studia Folktronika), Michał Pogoda (TVP3 Opole) i Dominik Matuszczak (muzyk, nauczyciel w PSM I st. w Brzegu, mieszkaniec Tarnowca).

Sporo osób wspiera ideę festiwalu? Jak wygląda sprawa finansowania imprezy?

Wioletta Frankiewicz: W tym roku pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie ponad 14 tysięcy złotych z funduszy województwa opolskiego (w ramach 20-lecia Odnowy Wsi Opolskiej), które spożytkowaliśmy na honoraria i koszty logistyczno-techniczne. Mogliśmy też liczyć na naszych sponsorów i partnerów, a w tym: Agro Gobarto, GOK w Lubszy, OSP Mąkoszyce (pomoc logistyczna, zabezpieczenie). Rzeczywiście, cieszy nas to, że coraz więcej osób patrzy przychylnym okiem na nasz festiwal. Są to przede wszystkim ludzie ze świata muzyki, lokalne firmy, każdy pomaga jak tylko może, w takim stopniu w jakim może. Tu ciekawostka i uśmiech w kierunku Panów szczególnie, bo naszą ideę wspiera też kandydatka do tytułu Miss Polski i finalistka konkursu, pochodząca z terenu naszej gminy – Natalia Roczniak, która wręczy nagrodę publiczności. Dodam, że tegoroczną edycję zorganizują wspólnie: Stowarzyszenie „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro”, Studio Nagrań Folktronika i Rada Sołecka Tarnowca.

W zeszłym roku nagrodą główną była możliwość nagrania własnej płyty w profesjonalnym studiu. O co muzycy będą walczyć w tym roku?

Wioletta Frankiewicz: Walczą o dwie nagrody – podobne jak rok temu. Nagroda główna to możliwość nagrania własne płyty w Studiu Nagrań „Folktronika” w Miedzianej. Druga nagroda to nagroda publiczności – finansowa – w wysokości 500 złotych. Publiczność wybierze swojego faworyta poprzez oddanie głosu. Sami głosujący, czyli widzowie, wezmą udział w losowaniu różnych gadżetów, w tym m.in. koszulki zespołu Hurt, koszulka zespołu Indios Bravos.

Podobno rok temu w czasie pierwszej edycji wśród uczestników zawiązały się nowe zespoły?

Wioletta Frankiewicz: To prawda! W trakcie pierwszej edycji festiwalu, kilku muzyków poznało się i postanowiło założyć nową formację, która, uwaga (!), w tym roku wystąpi jako uczestnik Festiwalu i powalczy o główną nagrodę. Mowa o zespole Daga i Zwyrole z Opola, który z powodzeniem koncertuje, przekonując słuchaczy do swoich brzmień. Dodatkowo, inny uczestnik tegorocznej edycji, tj. zespół Supermarket z Opola, to formacja, która powstała po to by wziąć udział w II edycji naszego festiwalu. Wszyscy byli w zeszłym roku w Tarnowcu na festiwalu, spodobała im się nasza atmosfera i postanowili wziąć udział w tym roku. To niezwykle budujące dla nas jako organizatorów.

Czy to prawda, że rok temu dwa zespoły podzieliły się nagrodami?

Wioletta Frankiewicz: Tak! (śmiech – przyp. red.). Takie sytuacje tworzą atmosferę tego festiwalu! W zeszłym roku nagrodę główną zdobył zespół The Bow, natomiast nagrodę publiczności grupa Black Drums Icon. Po ogłoszeniu wyników, w kulisach, oba zespoły dogadały się i podzieliły się nagrodami. The Bow otrzymał od Black Drums Icon połowę nagrody finansowej, natomiast członkowie Black Drums Icon mogli w zamian, skorzystać z połowy czasu w Studiu Folktronika i mogli nagrać kilka swoich utworów. Wydaje mi się, że takiej współpracy i takiej atmosfery nie ma nigdzie indziej.

Jak mieszkańcy Tarnowca podchodzą do festiwalu?

Wioletta Frankiewicz: Wszyscy czekają na Festiwal i powoli już przyzwyczajają się do tego, że co roku w sierpniu impreza się odbędzie. Mieszkanki Tarnowca pieką ciasta dla uczestników. Dodatkowo mieszkańcy niezwiązani ze Stowarzyszeniem „Tarnowiec Wczoraj Dzisiaj i Jutro”, również pomagają, koszą trawę, rozkładają parasole… cały Tarnowiec żyje festiwalem. Ustalamy też specjalne, festiwalowe menu dla naszych artystów.

Czyli widzimy się już 12 sierpnia w Tarnowcu?

Wioletta Frankiewicz: Zdecydowanie! Startujemy w sobotę 12.08 o godzinie 14:00. Każdy łatwo trafi na miejsce festiwalu. Cała miejscowość będzie odpowiednio oznakowana. Będą też oznaczenia parkingów – dla artystów i dla widzów. Przygotowaliśmy też pole namiotowe, bezpłatne dla wszystkich, z dostępem do toalet, wody. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Wstęp niezmiennie bezpłatny!!!

Czego Wam jako organizatorom życzyć?

Wioletta Frankiewicz: Dobrej pogody i frekwencji widzów, uśmiechniętych twarzy, żeby jak najwięcej osób zechciało razem z nami uczestniczyć w II edycji naszego festiwalu.

Tego życzymy i dziękujemy za rozmowę.

Więcej informacji znaleźć można na fanpagu na portalu facebook wpisując: Festiwal Zespołów Muzyki Alternatywnej Tarnogranie. Serdecznie zapraszamy!