Trwa IV Jarmark Kresowy w Brzegu. Oprócz stoisk handlowych, II Festiwal Kapel Podwórkowych

0

Od piątku (21.09) na brzeskim Rynku mieszkańcy i turyści mogą uczestniczyć w IV edycji barwnego Jarmarku Kresowego. Handlarze i rękodzielnicy z całej Polski prezentują swoje wyroby, m.in. kresowe kołacze, przyprawy czy wędliny podlaskie. Prócz dostępnych stoisk, w sobotę (22.09) o godz. 14:00 rozpoczął się „muzyczny pojedynek” Kapel Podwórkowych.


– Przyjechałam do was z Nysy, prezentuję brzeżanom wyroby z tykwy ogrodowej, której ziarenka hoduję. Później ją suszę i powstają z tego figury, m.in. kotów, aniołów, czy nawet bombki choinkowe – mówi sprzedawca Ewa Tomczyszyn.

– My pochodzimy z Wrocławia i na naszym stoisku widnieją tradycyjne wyroby z gęsi, mamy również ćwikły, sosy, dżemy czy mazurskie miody. Czyli tak na prawdę wszystkie wyroby na nadchodzące święta – przedstawiają swoje oferty handlarze.

Warto dodać, że Jarmarkowi Kresowemu towarzyszy II Festiwal Kapel Podwórkowych. Swoje wokalne i instrumentalne zdolności zaprezentowali dziś amatorzy muzyki biesiadnej. Na scenie popis dały m.in.: „Baniaki”, „Wiarusy”, „Kapela z Szaconkiem” oraz namysłowska grupa „Bęc Wuja w Czoło”.

Przypomnijmy, że w niedzielę o godz. 14:00 wystąpi brzeski duet Apasjonata, nie zabraknie również historycznej inscenizacji, czy żywiołowego koncertu Kapeli Drewutnia.

Anna Wendlińska