Działanie – Rozmowa z Iwoną Pasierską w ramach cyklu wywiadów z okazji 25-lecia II LO

0
Reklama

Z okazji 25-lecia powstania II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, szkoła przeprowadziła cykl wywiadów m.in. z Maciejem Stefańskim, Michałem Siekiem, Henrykiem Mazurkiewiczem, Dariuszem Byczkowskim, Kazimierzem Bartmańskim oraz Iwoną Pasierską. Wszystkie materiały zostały zredagowane przez Mirellę Sołtysiak, nauczycielkę II LO, a rozmowy ze swoimi gośćmi przeprowadziły uczennice: Agnieszka Lechwar i Emanuela Sewioło.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

„Działanie. Iwona Pasierska”

Jak wszystkich naszych Rozmówców, także i Panią, chcemy poprosić o zinterpretowanie metafory szkoły jako domu.
Dom musi mieć solidne fundamenty. Myślę w tym momencie o kręgosłupie moralnym, zasadach, którymi kierujemy się w życiu. Pamiętając o tym, że imię naszego Patrona niesie zobowiązanie moralne, nasze działania w sposób szczególny odnosimy do sfery wychowawczej. Uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta chętnie angażują się w akcje charytatywne. Warto wspomnieć, że na terenie szkoły działa Szkolne Koło Caritas i PCK. Pomagamy rodakom na Wschodzie w ramach akcji „Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach”. Wspomagamy schronisko dla zwierząt, zaopatrujemy w zabawki oddział dziecięcy brzeskiego szpitala, podpisaliśmy porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Chorych na SM.

Czy uczniowie naszej szkoły mogą czuć się w niej bezpiecznie – jak w domu?
Dom musi zapewnić bezpieczeństwo, stąd dużo uwagi poświęcamy temu zagadnieniu. Jest to możliwe dzięki współpracy z wojskiem, policją, strażą pożarną i strażą miejską, zakładem karnym. Udało się przeprowadzić w szkole akcję z udziałem psa tropiącego narkotyki (akcje takie będą miały charakter cykliczny). Planujemy prelekcję dla rodziców na temat środków odurzających. W szkole przeprowadzona będzie akcja próbnego alarmu przeciwpożarowego. Klasy drugie objęte są programem profilaktycznym  „Ratownicy marzeń”. Już wkrótce ruszają przygotowania do  przedstawienia w ramach antyalkoholowego programu profilaktycznego. W próbach będzie również uczestniczył aktor, pan Tomasz Stochniał, który poprowadził już kilka zajęć teatralnych, a jego pomoc miała znaczenie przy pracy nad wystawianymi w szkole i na deskach Brzeskiego Centrum Kultury „Intrygami miłosnymi”. Już dziś zapraszam na czerwcową premierę kolejnego spektaklu.

W jaki sposób szkoła pozwala uczniom realizować siebie, odkrywać swoje talenty?
Jak wiemy, dom to przede wszystkim rodzina, która wspiera w dążeniach, pomaga w realizacji marzeń. Uczniowie naszej szkoły mogą liczyć na takie wsparcie ze strony nauczycieli. To dzięki ich zaangażowaniu i kreatywności mają szansę rozwijać swoje talenty na wielu polach: teatralnym, filmowym, muzycznym, sportowym i plastycznym. Prowadzone są też rozmowy dotyczące zajęć z rysunku architektonicznego. Planujemy otworzyć kółko fotograficzne i geograficzne, których członkowie będą mieli okazję poznawać piękno naszego kraju, biorąc udział w wycieczkach krajoznawczych. Już wkrótce zorganizowany będzie pierwszy wyjazd na zajęcia z robotyki. Myślę, że te wyjazdy będą cieszyły się dużym powodzeniem. Każdy dom powinien mieć  drzwi, furtkę otwartą dla rodziny, przyjaciół. Nasi uczniowie i absolwenci muszą wiedzieć, że brama szkoły jest dla nich zawsze otwarta, czekamy na nich, ciesząc się jednocześnie z ich sukcesów. Młodzi ludzie też muszą chcieć się otworzyć na świat, by poznawać go i doświadczać. Dlatego zapraszamy gości z różnych krajów, włączyliśmy się do programu Erasmus+, co pozwoli naszym uczniom poznać inne kultury, a także pogłębić zdolności lingwistyczne. Te umiejętności rozwijamy również dzięki podpisanemu porozumieniu z Wyższą Szkołą Humanistyczno – Ekonomiczną w Brzegu. Nasi uczniowie mogą uczestniczyć w wykładach w języku angielskim prowadzonych przez tę uczelnię. Natomiast współpraca z Zespołem Szkół Medycznych w Brzegu pozwoli uczniom II LO na udział w zajęciach w pracowniach zawodowych, celem przybliżenia specyfiki pracy w zawodach z branży medycznej.

Jaki wizerunek absolwenta II LO chciałaby Pani kształtować?
Chcemy w II LO wychować świadomych obywateli i patriotów. Postawę patriotyczną kształtujemy, organizując wystawy, konkursy (np. konkurs dotyczący wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych). Ważną rolę odgrywają również służby mundurowe. Dzięki współpracy z 1.Brzeskim Pułkiem Saperów im. Tadeusza Kościuszki nasi uczniowie biorą udział w profesjonalnie przygotowanych zajęciach. Warto nadmienić, że na terenie szkoły działa  Jednostka Strzelecka Związku Strzeleckiego OSW „Strzelec”.

Czy przewiduje Pani inwestycje dotyczące poprawy infrastruktury szkoły?
Dom oczywiście jest również kojarzony z  budynkiem. Jest więc zrozumiałe, że musimy zadbać o to, by nasza szkoła była także piękna, czysta, zadbana i dobrze wyposażona. Planujemy remont siłowni, w najbliższym czasie będzie miała miejsce termomodernizacja sali gimnastycznej.

Jakie słowa chciałaby Pani skierować do społeczności II LO z okazji 25-lecia szkoły?
Korzystając z okazji, chciałabym serdecznie podziękować założycielom II LO, nauczycielom emerytom i obecnie pracującym, pracownikom administracji i obsługi, wszystkim przyjaciołom i  partnerom szkoły za ofiarność, entuzjazm i serce, a władzom powiatu za przychylność i wsparcie.

Iwona Pasierska

Reklama