Święto Flagi RP w Brzegu

0

Tradycyjnie jak co roku, 2. maja w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, obchodzone będzie Święto Flagi RP. W programie znalazło się wiele interesujących wydarzeń dla całej rodziny, w tym występy artystyczne, pokazy sprzętu wojskowego, a także uroczyste podniesienie Flagi RP.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które wprowadzono na mocy ustawy z dnia 20.02.2004. Obchodzone jest razem z Dniem Polonii i Polaków za Granicą w dniu 2. maja. Mimo, że nie jest dniem wolnym od pracy, to dla wielu Polaków jest świętem ważnym i okazją do zaprezentowania swoich poglądów patriotycznych. W całym kraju organizowane są tego dnia różnego rodzaju wydarzenia, manifestacje i eventy. W ostatnich latach tradycyjne stało się także noszenie tego dnia biało-czerwonej kokardy. Zwyczaj ten spopularyzował ś.p. prezydent Lech Kaczyński, a po nim kontynuował go Bronisław Komorowski i obecnie także Andrzej Duda. Wielu Polaków wywiesza także przy swoich domostwach polskie flagi – wywieśmy je i w tym roku!

Uroczystości związane ze Świętem Flagi RP w Brzegu rozpoczną się w Zamku Piastów Śląskich o godzinie 16:00 od uroczystego podniesienia Flagi w asyście wojskowej żołnierzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Kolejnym punktem programu będzie występ artystów z Klubu 1. Pułku Saperów w Brzegu. Na godzinę 17:00 z kolei, zaplanowano koncert patriotyczny, pn. „Biało-Czerwona”, który zaprezentuje duet skrzypcowy Barbara Pietrzak i Lidia Banasiak oraz kwartet smyczkowy w składzie: Gabriela Kubarska, Agnieszka Sawicka, Weronika Milik i Marta Ryś.

Nie zabraknie także atrakcji dodatkowych, w tym: pokazu sprzętu wojskowego, policyjnego i strażackiego. Smakosze mogą liczyć także na tradycyjną, wojskową grochówkę, a najmłodsi na słodką watę cukrową.

Na brzeskie obchody Święta Flagi RP zapraszają: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów płk dypl. Marek Golan oraz Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski. Panorama Powiatu i portal Brzeg24.pl objęły wydarzenie patronatem medialnym. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.