Inauguracja roku akademickiego w brzeskiej WSHE

0
Reklama

Punktualnie o godzinie 11.00 w sobotę 5 października w Sali Muzycznej Muzeum Piastów Śląskich, rozpoczęła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej, którą swą obecnością zaszczycili przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, miejskiego i powiatowego oraz przedstawiciele opolskich i wrocławskich uczelni.


Po powitaniu gości przez kanclerza WSHE Stanisława Widockiego, głos zabrała Rektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu prof. zw. dr hab. Krystyna Ferenz. W swym wystąpieniu inauguracyjnym zauważyła ona, iż już po raz osiemnasty brzeska uczelnia inauguruje nowy rok akademicki na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Pani Rektor podkreśliła także znaczenie zdobywania wiedzy i rolę WSHE dla naszej lokalnej społeczności. Przy tej okazji wspomniała o najnowszych inicjatywach i osiągnięciach uczelni. O znaczeniu szkoły dla lokalnego środowiska mówili także w swych wystąpieniach Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, Starosta Brzeski Jacek Monkiewicz oraz przedstawicielka Marszałka Województwa Opolskiego Monika Jurek. Po wystąpieniach okolicznościowych, nastąpiła immatrykulacja studentów I roku, w imieniu których dziesięcioro z nich złożyło uroczystą przysięgę na sztandar, w której zobowiązali się m.in. do sumiennego studiowania. Następnie zebrani wysłuchali pieśni Gaude Mater Poloniae.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Interesujący wykład inauguracyjny pt. „Inkluzyjne wyzwania współczesnej szkoły i społeczeństwa późnej nowoczesności” wygłosiła profesor Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Beata Cytowska – Kierownik Zakładu Edukacji Osób z Niepełnosprawnością Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. W swym wystąpieniu dokonała próby zwrócenia uwagi na problematykę wykluczania ze społeczności określonych grup. Wskazała też najważniejsze sposoby na wyrównywanie szans w funkcjonowaniu społecznym takich osób i znaczenie tego wyrównania dla nas wszystkich.

Inaugurację uświetnił występ chóru im. Św. Maksymiliana, działającego przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu oraz brawurowy koncert kwartetu smyczkowego Opole Quartet, powstałego w 2013 r. z inicjatywy muzyków Filharmonii Opolskiej. Na zakończenie uroczystości wybrzmiał radosny hymn Gaudeamus Igitur.

Reklama