13 lutego – Nikola Tesla, Radio Wolna Europa i prezerwatywy

0
Obraz Leo_65 z Pixabay
Reklama

Dzisiaj, w sobotę 13 lutego 2021r. po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Radia oraz nomen omen w przeddzień Walentynek Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy.

Światowy Dzień Radia

W sobotę 13 lutego przypada Światowy Dzień Radia. Święto obchodzone jest od 2012 roku i zostało proklamowane przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Samo określenie kto jest wynalazcą radia ma swoją fascynującą historię godną scenariusza filmowego. Bo nie wiadomo kogo uznać za jego wynalazcę. Czy Heinricha Hertza, który w 1886r. odkrył i wytworzył jako pierwszy fale elektromagnetyczne…? Czy może Nikolę Tesla, który w 1891r. opracował, skonstruował pierwszą cewkę wysokonapięciową wysyłającą silne fale elektromagnetyczne będące „sercem” każdego nadajnika radiowego…? A może włoskiego fizyka  Guglielmo Marconiego, który jako pierwszy, przy wykorzystaniu cewki Tesli skonstruował, opatentował i wykorzystał w 1900r. do przesłania informacji drogą radiową, nadajnik i odbiornik radiowy…? Za co zresztą w 1906r. przyznano mu nagrodę Nobla. Konkurentem do tytułu wynalazcy jest także rosyjski fizyk Aleksandr Popow, który 7 maja 1895 roku, po raz pierwszy przedstawił publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych.

Tesla zresztą nawet przez lata toczył boje sądowe z Marconim o patent na radio., które go zrujnowały i przyczyniły się do przedwczesnej śmierci. Ostatecznie odwołanie Nikoli Tesli w sprawie patentu na radio do sądu najwyższego USA, zostało wygrane w 1943 roku. Ale już po śmierci Tesli.

Radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse’a, i do końca I wojny światowej zachowało charakter wyłącznie instrumentalny, służąc celom militarnym i komunikacji morskiej. Dopiero po I wojnie światowej radiofonia jako środek masowego przekazu mógł zacząć się rozwijać.

Obszarem szybkiego rozwoju radiofonii stały się początkowo Stany Zjednoczone. Pierwsza stacja radiowa KDKA zaczęła nadawać 2 listopada 1920 roku w Pittsburgu. Od tego momentu rozwój radiofonii nabrał zaskakującego tempa. Pierwsza w Europie odezwała się Moskwa, było to 22 marca 1922. Zanim 18 kwietnia 1926 pojawiła się pierwsza oficjalna stacja radiowa w Polsce w Warszawie, w Europie nadawano już audycje radiowe w 17 krajach.

W początkowym okresie radio pełniło przede wszystkim funkcję przekaźnika treści muzycznych i kulturalnych, upowszechniało kulturę muzyczną oraz kulturę języka i wypowiedzi, tworząc standardy w tej dziedzinie, umożliwiało szersze niż dotąd uczestnictwo w życiu publicznym, w tym kulturalnym. Ale tylko chwilę trzeba było poczekać, aby zaczęto to medium wykorzystywać również do przekazu informacji społeczno-politycznych. A kiedy odbiorniki radiowe, stały się na tyle tanie, że znalazły się w prawie każdym domu niestety również do propagandy. Kiedy to Znaczenie radia dostrzeżono w krajach totalitarnych III Rzesza, Włochy, ZSRR.  Podporządkowane państwu stanowiło instrument indoktrynacji społeczeństwa.

W czasie II wojny światowej radio umożliwiało docieranie z informacjami za linie frontów, m.in. do krajów okupowanych przez Niemcy, pełniło funkcje dywersyjne, podtrzymywało ducha oporu oraz wiarę w zwycięstwo. M.in. audycje BBC oraz założonej 1942 Voice of America — Głosu Ameryki, stacji emitującej program w ponad 40 językach. W okupowanej Polsce nadawały radiostacja „Świt” oraz radiostacja AK „Błyskawica”.

Po zakończeniu wojny radio nadal pełniło istotne funkcje informacyjne, stając się nieodłączną częścią życia codziennego. A dla mieszkańców krajów „za żelazną kurtyną” Radio Wolna Europa, mimo intensywnego zagłuszania, było w zasadzie jedynym medium, z którego można było czerpać rzetelną informację a nie tylko propagandę. A dzięki kultowemu Radiu Luxembourg, które obejmowało swoim zasięgiem również Europę Środkową, mogliśmy mieć dostęp do światowych trendów muzycznych.

Dziś coraz częściej mówi się o nadchodzącym schyłku radia w tradycyjnej formie. Trudno jednak wyobrazić sobie, żeby w najbliższym czasie kierowcy włączali telewizor w czasie jazdy. Poza tym, nawet jeśli z domów znikną radioodbiorniki, medium to z pewnością przetrwa jako część innego środka przekazu – Internetu. Radio internetowe cieszy się coraz większą popularnością. Wśród milionów stacji można znaleźć na przykład te, które grają wyłącznie przeboje naszego ulubionego zespołu lub zajmują się konkretną tematyką, dziedziną nauki czy też zajmują się sprawami lokalnej społeczności. Trzymajmy kciuki szczególnie za rozwój tych ostatnich.

Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy

Prezerwatywy są jednym z najstarszych znanych, męskich, mechanicznych sposobów antykoncepcji. Są najpowszechniejszą i najprostszą metodą antykoncepcji. Kondom (anglicyzm) zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę oraz zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, między innymi rzeżączką, kiłą i AIDS.

Początkowo wytwarzane były z jelit zwierzęcych. Używali ich już Egipcjanie w roku 1350 p.n.e. nie tylko jako metody antykoncepcyjnej, ale również jako ozdobnych osłonek na penisy. W Chinach prezerwatywy wykonywano z jedwabiu, naoliwionego papieru lub jagnięcych jelit, natomiast w Japonii — z powłok żółwich. Prezerwatywa stała się popularną ochroną przed niechcianą ciążą w XVIII wieku. Dzisiaj produkuje się je z lateksu (rzadziej z silikonu). Pierwsza prezerwatywa lateksowa została wyprodukowana w 1912 roku przez Juliusa Fromma.

W dzisiejszych czasach prezerwatywa, oprócz swych podstawowych funkcji, ma za zadanie urozmaicenie życia seksualnego. Producenci prześcigają się w pomysłach – powstały prezerwatywy smakowe, kolorowe, z różnego rodzaju wypustkami, mającymi zwiększyć doznania partnerki. Do wielu także dodaje się specjalne środki nawilżające, plemnikobójcze lub opóźniające wytrysk dla mężczyzn z tendencją do przedwczesnego orgazmu.

Zaletami prezerwatyw jest łatwość stosowania a także ich dostępność. Nie jest potrzebna na nią recepta i możliwość natychmiastowego użycia bez skomplikowanych zabiegów.

Za wady tej metody można uznać skuteczność, która zależy głównie od staranności używania, możliwość wystąpienia uczulenia na lateks, podrażnienia ścianek pochwy oraz obniżenie doznań seksualnych. Dobrą wiadomością dla uczulonych na lateks jest to, że nie jest to jedyny materiał, z którego są wykonywane.

Od 1991 roku dostępne są również kobiece prezerwatywy znane również jako femidons. Są one większe i szersze niż męskie, ale zbliżonej długości. Mają elastyczny pierścień w kształcie koła i wkłada się je do pochwy.

Używanie ich, podobnie jak innych środków zapobiegania zapłodnieniu, spotyka się z krytyką ze strony niektórych wyznań religijnych.

Święto prezerwatywy obchodzimy w przeddzień Walentynek. Przypadek…?

Reklama