Chcą odrestaurować Mauzoleum rodu von Schaffgotsch

0
Reklama

W minioną sobotę (30.09) w Kopicach odbyło się drugie spotkanie w sprawie odrestaurowania tamtejszego mauzoleum i przeprowadzenia godnego pochówku dawnych właścicieli i panów bajkowego pałacu w Kopicach.


Spotkanie poprzedziła msza św., po której odbył się recital Towarzystwa Ligockich Śpiewaków pod przewodnictwem Grzegorza Płonki. Organizatorzy przy wsparciu Stowarzyszenia Wsi Kopice przygotowali również  piknik, a uczestnicy mogli zakupić cegiełkę na rzecz odrestaurowania mauzoleum.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jednym z ważniejszych punktów „Spotkania przed Mauzoleum” była charytatywna aukcja. Zgromadzeni mieli okazję wylicytować książki, pocztówki i ręczne prace. Większość przedmiotów związana była z Kopicami i rodem von Schaffgotsch. Najdroższą „perełką” okazało się wino „Muscatto” rocznik 2016, które zostało wylicytowane za 1100 zł. Trunek pochodzi z winnicy w Balcerzowicach koło Strzelec Opolskich.

W ostatnim punkcie sobotniej lekcji historii uczestnicy zobaczyli projekcję filmu „Schaffgotsch. Saga zapomnianego rodu” w reżyserii Andrzeja Klamta. Dodajmy, że było to już drugie spotkanie w tym roku. Miłośnicy historii pałacu i dawnych panów Kopic starają się odrestaurować mauzoleum, które znajduje się przy kościelnym placu.

W mauzoleum pojawiły się zacieki. Śruby zabezpieczające pokrycie dachowe zostały rozsadzone w okresie zimowym. Budowla jest wykonana z piaskowca, który również został uszkodzony przez zaciekającą wodę. Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że w jednym miejscu budynek zapada się. Musimy zabezpieczyć to mauzoleum – mówi Maciej Miszok. –  Zależy nam także na symbolicznym pochowaniu dawnych właścicieli w ich Grobowcu –  dodaje  współorganizator spotkania.

– Jestem mieszkańcem Kopic, jako dziecko bawiłem się w ruinach dawnego pałacu. Wówczas patrzyłem inaczej na ruiny, niż obecnie. Teraz widzę, że jest to spuścizna, o którą należało by zadbać. Powojenne czasy nie pozwalały na odrestaurowanie, a historia regionalna została zapomniana. Zależy mi, by przypominać o historii dawnych właścicieli pałacu, tak aby obudzić w mieszkańcach Kopic i okolic lokalny patriotyzm – tłumaczy Jan Naściuk, mieszkaniec Kopic i jeden z inicjatorów odrestaurowania mauzoleum rodu von Schaffgotsch.

Podczas spotkania udało się uzbierać około 5 000 złotych. 2 tys. zł przekazali pielgrzymi i ks. Antoni Kopiec z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Szombierek w Bytomiu. Organizatorzy zapraszają już na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 kwietnia 2018 r.

Zachęcamy również do śledzenia strony internetowej: mauzoleumkopice.pl, na której można przeczytać wiele informacji o mauzoleum.

 

Reklama