Muzeum Piastów Śląskich przygotowuje porozumienie ze szkołami w Brzegu i Nysie

0
porozumienie

Powiat brzeski i nyski rozszerzają współpracę. Po trójstronnym porozumieniu pomiędzy Brzeskim Centrum Medycznym, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie i Starostwem Powiatowym w Brzegu, tym razem Muzeum Piastów Śląskich przygotowuje się do współpracy ze szkołami z Nysy i Brzegu.


Chodzi o kształcenie uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu w zawodzie technik renowacji elementów architektury we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. We wtorek (8.05) odbyło się w tej sprawie potkanie przygotowawcze.

– Chcemy wypracować zasady współpracy na rzecz ochrony zabytków. Wspólne działania mogą opierać się m.in. na organizacji wielu przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych oraz wsparciu kształcenia uczniów ZSB w Brzegu poprzez możliwość kształcenia praktycznego w Muzeum Piastów Śląskich i w pracowniach konserwatorskich PWSZ w Nysie. Uczniowie będą mogli zapoznawać się z nowoczesnymi metodami renowacyjnymi i konserwatorskimi – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor MPŚ.

Podpisanie trójstronnego porozumienia o współpracy odbędzie 25 maja 2018 r. na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Przypomnijmy, że 5 kwietnia br. w siedzibie PWSZ w Nysie zostało podpisane inne porozumienie, dotyczące utworzenia w powiecie brzeskim filii nyskiej uczelni o kierunku pielęgniarstwo. Dzięki staraniom starosty brzeskiego, dyrektora BCM oraz rektora PWSZ w Nysie, już jesienią br. około 40 studentów będzie miało możliwość rozpoczęcia nauki praktycznej w brzeskim szpitalu (nauka teoretyczna odbywała się będzie w Nysie). Natomiast w kolejnym roku akademickim 2019/2020 w Brzegu odbywać się będzie pełny cykl kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.