„Pas startowy” dla nowych firm. Teraz pół roku bez składek do ZUS

0
ZUS w Brzegu

Jeśli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek, to czeka cię miła niespodzianka. Przez 6 miesięcy nie musisz płacić składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata możesz opłacać je w niższej wysokości. Tak działa „Ulga na start” – jeden z elementów Konstytucji Biznesu, czyli ułatwień dla przedsiębiorców.


Od początku 2018 roku aż 337 osób w powiecie brzeskim rozpoczęło przygodę
z prowadzeniem firmy na własny rachunek, a w całym województwie – 3170 osób.
Na Opolszczyźnie jest obecnie ponad 31 tys. jednoosobowych firm. Od maja można opłacać składki ZUS na nowych zasadach.

Dla kogo Ulga na start? – Każdy kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat – informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Nowy przedsiębiorca powinien jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie zwolniony z opłacania składek. Ulga przejdzie mu koło nosa, jeśli dla byłego pracodawcy – dla którego w tym albo w poprzednim roku kalendarzowym – wykonywał te same usługi, które zamierza realizować w ramach świeżo założonej firmy. Nie ma za to przeszkód, żeby skorzystał z półrocznej ulgi jako wspólnik spółki cywilnej.

W tym preferencyjnym okresie zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko prowadzącego działalność, a ubezpieczeniami będą objęte osoby współpracujące i zatrudnione jako pracownicy albo zleceniobiorcy.

– Ulga na start może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek tego terminu to dzień, w którym faktycznie rozpoczniemy wykonywanie działalności. Jeśli wystartujemy z własną firmą przykładowo 1 lipca, to lipiec będzie się liczył jako pierwszy z sześciu miesięcy korzystania z ulgi. Gdy jednak rozpoczniesz działalność w trakcie miesiąca czyli 10 czy 15 lipca, to okres ulgi będzie się liczył od następnego miesiąca – tłumaczy Sebastian Szczurek.

Po 6 miesiącach bez opłacania składek, przez kolejne 24 miesiące można skorzystać
z „małego ZUS”. To znaczy, że przez następne dwa lata prowadzenia firmy bez przerwy, możemy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy, czyli od
30 proc. minimalnego wynagrodzenia (nie mniej niż 630 zł), a nie jak było wcześniej od
60 proc. minimalnego wynagrodzenia. Można mieć taką zniżkę już od następnego dnia po upływie półrocznej ulgi.