Powiat doposaży szkoły. Uczniowie będą mieli nowe stanowiska do kształcenia

0
budynek ZS CKP im. Żołnierzy Wyklętych/fot. Damian Wolak

Starostwo Powiatowe w Brzegu zainwestuje w młodzież w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie z czterech szkół w powiecie będą mogli poszerzać swoje umiejętności i zainteresowania w nowych pracowniach dydaktycznych oraz nowoczesnych warsztatach.


Starostwo Powiatowe w Brzegu inwestuje w młodzież w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie z czterech szkół w powiecie będą mogli już niedługo poszerzać swoje umiejętności i zainteresowania w nowych pracowniach dydaktycznych oraz nowoczesnych warsztatach.

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzegu remontu doczeka się sala logistyczna, która zostanie wyposażona w niezbędny sprzęt do kształcenia w zawodzie logistyka. W Zespole Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Żołnierzy Wyklętych w Grodkowie uczniowie będą mieli do dyspozycji nową pracownię samochodową. Natomiast w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu powstanie pracownia hotelarska z punktem do przygotowywania posiłków w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym i pracowni obsługi turystycznej.

– Wykonawca był już na oględzinach i widział jak wygląda obiekt. Prace mają wystartować prawdopodobnie z początkiem kwietnia. Na terenie naszego obiektu zostanie przeprowadzony gruntowny remont, dla uczniów zostaną przygotowane trzy stanowiska naprawcze. Wśród warsztatowych urządzeń pojawią się podnośniki: łabowy i przejazdowy. Budynek ma spełniać wszelkie wymogi BHP, tak więc wszystkie instalacje pneumatyczne, elektryczne, nawiewowe i wywiewowe będą dostosowane do miejsc pracy. Dodatkowo pojawią się narzędzia i przyrządy diagnostyczne. Infrastruktura tego budynku przy naszej szkole będzie już nowoczesna i przyda się przy każdego rodzaju mechanice pojazdowej, czy to samochodowej czy rolniczej – mówił o pracach, jakie zostaną przeprowadzone w ZS CKP w Grodkowie Roman Kępiński, nauczyciel.

Koszt modernizacji warsztatów w ZSB w Brzegu wyniesie 523 980,00 zł, natomiast w ZS CKP w Grodkowie – 809 340,00 zł. W pozostałych szkołach, ZSE i ZSZ, wciąż trwają procedury przetargowe. Większość prac powinna zakończyć się jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, więc już od nowego roku szkolnego uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać z nowych sal i pomocy naukowych.

Łączny koszt wszystkich inwestycji wyniesie 1,5 mln złotych. Ponad 80% tej kwoty to unijne wsparcie z programu „10.4 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”, które Powiat otrzymał na wniosek złożony jeszcze za czasów poprzedniego Zarządu i Starosty, Maciej Stefańskiego. Umowa na realizację zadania została podpisana 23.03.2016 r.

– Bardzo mnie cieszy, że realizowany jest ten projekt, chociaż ze zmianami, co do których mam pewne wątpliwości. Z pewnością jednak te pracownie są niezbędne, a możliwość z ich korzystania pozwoli na lepsze przygotowanie uczniów do zawodu. – komentuje Maciej Stefański, były Starosta Powiatu Brzeskiego.