Janusz Jakubów naruszył nietykalność cielesną uczennicy. Kuratorium Oświaty: Sprawa została przekazana do Rzecznika Dyscyplinarnego

0
fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu

W ubiegłym tygodniu (12 czerwca), Opolskie Kuratorium Oświaty przeprowadziło kontrolę w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu. Działania były pokłosiem odsłuchania relacji z posiedzenia Rady Powiatu Brzeskiego. To właśnie podczas ostatniej sesji radny Maciej Stefański zapytał przewodniczącego Rady Janusza Jakubowa, czy uderzył on swoją uczennicę. Przewodniczący zaprzeczył, stwierdził, że są to insynuacje i żadne przesłuchania tego nie potwierdziły, jednak analiza wyników kontroli stwierdziła naruszenie nietykalności cielesnej i spowodowała konieczność przekazania sprawy do Rzecznika Dyscyplinarnego przy Wojewodzie Opolskim.


Dyrektor placówki nie chciała sprawy skomentować. Skontaktowaliśmy się z Januszem Jakubowem, aby przedstawił nam swoje stanowisko. Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego poinformował nas, że o kontroli z kuratorium nic nie wie, bo nikt go nie powiadomił, natomiast na interpelacje radnego Macieja Stefańskiego odpowiedział pisemnie, co jest jego aktualnym stanowiskiem w tej sprawie.

W odpowiedzi tej Janusz Jakubów podtrzymuje słowa z sesji i uważa, że są to insynuacje. Przewodniczący Rady wyjaśnia również, że o żadnym uderzeniu czy biciu uczennicy nie może być mowy, a „uczennica leżąca bez ruchu na ławce i śpiąca podczas projekcji filmu na lekcji została po prostu obudzona lekkim dotknięciem”. Ponadto – zdaniem Janusza Jakubowa – miała się ona do tego przyznać w obecności rodzica i dyrekcji.
Innego zdania są inspektorzy wyjaśniający zajście. Jak udało nam się ustalić w Opolskim Kuratorium Oświaty: – „Zostało potwierdzone naruszenie nietykalności cielesnej uczennicy. Są notatki z tego zajścia, z materiału pokontrolnego wynika, że nauczyciel się przyznał i przeprosił. Chcemy przyspieszyć procedurę i przekazać ją do Rzecznika Dyscyplinarnego przy Wojewodzie Opolskim, bo jest koniec roku szkolnego i nie ma na co czekać”.

Rzecznik Dyscyplinarny przy Wojewodzie Opolskim zapozna się ze zgromadzonymi materiałami i przekaże sprawę do komisji dyscyplinarnej lub gdy uzna ją za bezzasadną – postępowanie umorzy. W przypadku potwierdzenia ustaleń kuratorium, komisja dyscyplinarna może orzec wobec nauczyciela naganę z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, a w szczególnych okolicznościach nawet wydalenie z zawodu nauczycielskiego.

Przypomnijmy, że Janusz Jakubów jest wieloletnim nauczycielem I LO w Brzegu. W ostatnich wyborach samorządowych startował z listy Kukiz ‚15 i uzyskał 452 głosy. Po wejściu w koalicję z radnymi PO i PSL został wybrany na przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego. W poprzednich kadencjach był kandydatem i radnym z ugrupowań prawicowych.
– Pan Janusz Jakubów rzeczywiście startował z naszej listy obywatelskiej, bo miał do tego prawo, jak każdy obywatel. Nie jest on członkiem Kukiz ‚15, a zdarzenia, o których rozmawiamy dotyczą okresu już po wyborach. Z całą stanowczością potępiam jakąkolwiek przemoc, jednak poczekajmy na ustalenia Rzecznika Dyscyplinarnego. Niemniej zwrócę się z prośbą do pana Jakubowa, aby wyjaśnił tą sytuację – komentuje Paweł Grabowski, poseł Kukiz ‚15.

Dodajmy, że pełna treść interpelacji radnego Macieja Stefańskiego oraz odpowiedź przewodniczącego Janusza Jakubowa (dokumenty związane z opisywaną sprawą – przyp. red.) powinny zostać zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (http://powiat.brzeski.opolski.sisco.info/?id=3483).