Magdalena Ogórek przyjechała do mieszkańców Brzegu z historią

0

We wtorek (27. sierpnia), na Zamku Piastów Śląskich odbyło się spotkanie ze znaną prezenterką telewizyjną, historyczką i autorką książki pt. „Lista Wächtera”. Mieszkańcy Brzegu i okolic mieli okazję poznać niezwykle ważną historię o polskich stratach wojennych. Najnowsza publikacja Magdaleny Ogórek, to także dziennikarskie śledztwo opisujące sposób niemieckiej grabieży dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej.


– Naszego gościa nie trzeba specjalnie przedstawiać. Pani Magdalena przyjechała do Brzegu na nasze zaproszenie. Prezentacja historii opisanej w książce pani Magdaleny jest niezwykle istotna, bo dotyczy skradzionych Polsce dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Temat pojawia się w mediach na całym świecie, ale druga strona tak jakby unika pochylenia się nad tym nierozliczonym problemem – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor MPŚ w Brzegu.

– Bardzo cieszę się, że tu jestem. Ostatni raz w Brzegu byłam z wycieczką, jako młoda studentka Uniwersytetu Opolskiego. Teraz wróciłam, aby podzielić się z mieszkańcami niezwykle istotną historią, o której często się zapomina. W swojej książce opisuję autentyczne wydarzenia, które polegały na grabieży wielu dzieł sztuki. Przez ostatnie 30 lat nie umieliśmy o tych stratach opowiadać, jednak teraz to się zmienia i musimy nadrabiać – mówi Magdalena Ogórek.

Warto dodać, że podczas pracy nad książką autorce udało się odzyskać i sprowadzić do Krakowa trzy dzieła sztuki wywiezione na przełomie 1939 i 1940 r. przez Otto von Wächtera. Jak zapowiada historyczka, w przyszłym roku mogą ruszyć przygotowania do drugiej części „Listy Wächtera”.