Ośrodek będzie funkcjonował

0
Reklama

Mieszkańcy okolic Grodkowa zastanawiają się nad dalszymi losami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego,. Gorącą atmosferę związaną z reorganizacją tej placówki podsycają media. Domysły, plotki i przekazane informacje nie sprzyjają pracy pedagogów oraz niepokoją dzieci korzystających z tej formy nauki i opieki oraz ich rodziców.

Mieszkańcy okolic Grodkowa zastanawiają się nad dalszymi losami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego,. Gorącą atmosferę związaną z reorganizacją tej placówki podsycają media. Domysły, plotki i przekazane informacje nie sprzyjają pracy pedagogów oraz niepokoją dzieci korzystających z tej formy nauki i opieki oraz ich rodziców.
Zarząd Powiatu Brzeskiego zdecydował o reorganizacji ośrodka, która zgodnie z przepisami unijnymi oraz wskazówkami Kuratorium Oświaty w Opolu pozwoli zapewnić dzieciom i młodzieży ośrodka jak najlepsze warunki lokalowe. Przeniesienie wychowanków z ul. Krakowskiej do byłego Internatu ZSR CKU mieszczącego się przy tej samej ulicy pozwoli na:
§    Ulokowanie wychowanków w pokojach 2-osobowych (a nie tak jak do tej pory 6 i więcej osobowych). Zapewni to nieodzowną intymność i komfort
§    Korzystanie (z nowoczesnej kuchni i stołówki) z posiłków o jednej porze wszystkich wychowanków. Do tej pory dzieci jadły posiłki na zmiany (ze względu na wielkość stołówki) w dotychczasowej siedzibie
§    Dostępność do toalet, łazienek i urządzeń sanitarnych na jednym piętrze (w starym budynku łazienki znajdowały się w piwnicach)
§    Dzieci z ośrodka będą mogły korzystać z sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczych CKU, z pracowni tego zespołu szkół oraz z siedmiu wolnych popołudniu pomieszczeń, które mogą służyć jako świetlice
 §    Zmiana siedziby zapewni również integrację społeczną dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.
Integracja będzie korzystna dla obu stron, gdyż pozwoli z jednej strony „wyeliminować funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy i uprzedzenia do osób niepełnosprawnych, zlikwidować izolację nieformalną (czyli pozostawianie osób niepełnosprawnych na uboczu, nie uczestniczenie w życiu rówieśników i zmniejszenie szans na jakiekolwiek pełnienie ról społecznych). A z drugiej strony wyrobić tolerancję u dzieci zdrowych, ich rodziców i całego środowiska” (powyższy cytat pochodzi z wydanego przez Kuratorium Oświaty w Opolu 11 XI 2008r. podsumowania Wojewódzkiej Konferencji „Organizacja kształcenia, wychowania i opieki uczniów niepełnosprawnych” w województwie opolskim.
Na w/w konferencji został odczytany również apel rodziców dzieci niepełnosprawnych, który mówi: „Integracja ze społeczeństwem dzieci niepełnosprawnych powinna przebiegać na innym obszarze-poza szkołą, w domu, na podwórku, podczas zakupów, uroczystości, wszelkich imprez”. Wydaje się, że te słowa pasują do grodkowskiego ośrodka. Dotychczasowe usytuowanie ośrodka, jako zamkniętej enklawy poza miastem właściwie pozbawiało dzieci kontaktu z szerszym otoczeniem.
Jak wyglądały warunki życia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Grodkowie mieli okazję przekonać się dwa lata temu partnerzy powiatu brzeskiego z Kusel w Niemczech. Wstrząśnięci warunkami lokalowymi i wyposażeniem placówki już dwukrotnie przekazali dary (meble, telewizor, pościel, sprzęt sportowy) oraz zadeklarowali szeroką pomoc dotyczącą przekazania darów w postaci ubrań i obuwia.
Powiat brzeski od wielu lat rozwiązuje problemy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Rozproszone na 10 hektarach budynki mieściły oprócz szkoły wiele służbowych mieszkań, administrację, internat. Nie spełniły norm budowlanych i obecnie unijnych. Przeniesienie dzieci do internatu ZSR CKU pozwoli w przyszłości na utworzenie w obecnej sali gimnastycznej, magazynach i stołówce dodatkowych pracowni szkolnych czy warsztatów. Obecnie w szkole, z której korzystają dzieci z ośrodka następuje wymiana okien. Powiat współfinansował też zakup nowego samochodu z programu PFRON.
Oczywiście przeniesienie dzieci do internatu wymaga dopracowania szczegółów i kilku zmian organizacyjnych, szczególnie tych związanych opieką nad uczniami w czasie przejścia kilkuset metrów od internatu do obiektu szkoły.
Władze powiatu doskonale znają sytuację dzieci niepełnosprawnych i w dalszym ciągu będą starały się organizować jak największą pomoc. Doceniają również ogromne zaangażowanie kadry pedagogicznej i pozostałych pracowników ośrodka, dlatego liczą na przychylność i zrozumienie zaproponowanych zmian organizacyjnych.

Rzecznik prasowy starosty
Brygida Jakubowicz

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama