Żeby Polska była Polską

0
Reklama

Józef Piłsudski miał zostać lekarzem. Przez dwa lata studiował nawet na uniwersytecie w Charkowie. Z uczelni został jednak relegowany za działalność patriotyczną. Może to właśnie przypadek sprawił, że odegrał znaczącą rolę w dziejach państwa polskiego

Józef Piłsudski miał zostać lekarzem. Przez dwa lata studiował nawet na uniwersytecie w Charkowie. Z uczelni został jednak relegowany za działalność patriotyczną. Może to właśnie przypadek sprawił, że odegrał znaczącą rolę w dziejach państwa polskiego. Naczelny Wódz- w ciągu całego XX stulecia żaden polityk nie zdobył już takiej popularności jak on.

To właśnie postaci Józefa Piłsudskiego w dużej mierze została poświęcona uroczystość przygotowana przez panie I. Dzięgielewską, B. Malczewską. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie mogli prześledzić losy Wodza-najpierw dzieciństwo, później czasy szkolne i służbę wojskową .W ten sposób organizatorki chciały podkreślić rolę Marszałka w wydarzeniach listopadowych 1918 roku. Następnie uczniowie PG w Olszance recytowali utwory poświęcone temu ważnemu wydarzeniu. 11 listopada po 123 latach Polska wydostała się z mroków niewoli. Patriotyczny charakter dzieł  doskonale podkreślał rangę tego święta.
Druga część uroczystości poświęcona była ludziom, których z Józefem Piłsudskim łączyło jedno-wszyscy byli bojownikami o  niepodległość. Bohaterowie drugiej prezentacji wyrastali w kulcie Naczelnego Wodza i jako dewizę życiową traktowali jego słowa: „ Być zwyciężonym i nie ulec , to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Swoimi czynami wcielali te słowa w życie. Krzysztof Kamil Baczyński, Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki, Andrzej Morro, Andrzej Zawadowski, uczestnicy powstania warszawskiego na barykadach-ludzie młodzi, którzy przyszłą Polskę widzieli taką jak Marszałek- wolną i niezależną. Podczas tej prezentacji w tle brzmiał utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” W latach 80 XX wieku pełnił rolę pieśni hymnicznej. Był wtedy uważana za wyraz walki z władzą komunistyczną i poparcia dla Solidarności. Przytoczenie właśnie tego dzieła podkreśliło fakt, że walka o wolność nie zakończyła się wraz z II wojną światową, ale trzeba było podejmować ją jeszcze wielokrotnie.
Podczas całego apelu nie mogło zabraknąć tradycyjnych utworów patriotycznych. Chór przygotowany przez panią Malczewską swoim wystąpieniem uświetni każdą uroczystość. Tak było tym razem. Najpierw solowy utwór wykonała Karolina Pach, później przy akompaniamencie p.Malczewskiej reszta chórzystek zaśpiewała „Rotę”, „Pierwszą brygadę”.
Na koniec pani dyrektor Bożena Lorent  nie szczędziła  słów uznania organizatorom tej uroczystości. Jednocześnie jeszcze raz przypomniała uczniom o konieczności pamiętania  o tych wybitnych ludziach i ich czynach. Dzięki nim żyjemy i uczymy się w wolnej , niezależnej Ojczyźnie. Uzmysłowiła uczniom, jak ważne jest kultywowanie przeszłości. W dzisiejszych czasach pojęcie patriotyzmu się nieco zdewaluowało. Dlatego  trzeba je budować stopniowo poprzez działalność dydaktyczno- wychowawczą, ponieważ nikt nie rodzi się patriotą.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Przygotowali uczniowie klasy I a
PG w Olszance

Reklama