Parafia św. Mikołaja otrzyma dofinansowanie na kontynuację remontu kościoła

0
Reklama

Remont północnej nawy bocznej XIV-wiecznego kościoła w Brzegu będzie kontynuowany. Wszystko dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Umowę na przekazanie środków podpisali dzisiaj (2.09) ks. proboszcz Zdzisław Pyszka, marszałek województwa Andrzej Buła oraz członek zarządu województwa Antoni Konopka.


– Kościół po wojnie był bardzo zniszczony, bez dachu, w środku zupełnie ograbiony. Remont rozpoczął się pod koniec lat 60-tych. Z pomocą wrocławskiej kurii metropolitalnej parafia rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 1970 roku. Od tej pory zaczęły się systematyczne prace w kościele, które doprowadziły do stanu obecnego. Bardzo dziękuję wszystkim instytucjom, które wspomagają nasz remont, bo parafianie są bardzo ofiarni ale nie dalibyśmy rady bez pomocy zewnętrznej. Dziękuję panu marszałkowi za tę decyzję związaną z rewitalizacją murów naszej świątyni, która ma ponad 600 lat – mówi proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Brzegu ks. Zdzisław Pyszka.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– To jest dla nas wielka satysfakcja, bo tak naprawdę w już ostatnim rozdaniu pieniędzy na dziedzictwo kulturowe przekazaliśmy 4 mln złotych i udało się kontynuować albo rozpocząć 11 różnych inwestycji. To jest nasz wielki obowiązek, aby utrzymywać zabytki jako dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo chrześcijańskie. Staramy się przy pomocy różnych sił i środków to robić. Bardzo dziękuję księdzu i parafianom, że już włożyli tak dużo wysiłku w ten kościół – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

– Historyczne miejsce, wręcz perła. Kościół, który liczy już ponad 600 lat. Świątynia powstała dzięki pracy i poświęceniu wiernych, tworzących lokalną społeczność. Naszym obowiązkiem jest, aby kontynuować tę troskę. Na pewno trudno jest zrewitalizować tą świątynię, a te dofinansowanie pozwoli na kontynuację prac. Nie zostanie zrobione wszystko, ale to jest proces ciągły i przekazujemy to następnym pokoleniom – mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

Dodajmy, że dzięki dofinansowaniu z RPO zostaną wyczyszczone i odgrzybione mury świątyni, a także uzupełnione i naprawione filary oraz pilastry w murach z gotyckiej cegły. Wartość całego zadania wyniesie ponad 421 tys. złotych, a przekazane dofinansowanie to 300 tys. złotych.

Reklama