Nadleśnictwo w Brzegu udostępniło przy swojej siedzibie defibrylator AED

2
fot. Nadleśnictwo Brzeg

Park Wolności w Brzegu stanie się jeszcze bardziej bezpieczny, a wszystko za sprawą usytuowania w nim zewnętrznego defibrylatora AED. Medyczne urządzenie w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, służy do przywracania prawidłowej akcji serca, a osoba udzielająca pomocy jest instruowana w intuicyjny sposób, jak prawidłowo wykonać defibrylację.


Defibrylatory AED coraz częściej pojawiają się w miejscach publicznych. Można je dostrzec w urzędach, na basenach, w galeriach handlowych, czy na dworcach PKP. Miejscem inspiracji do zamontowania takiego urządzenia przy siedzibie brzeskiego nadleśnictwa w Parku Wolności, był ogród zoologiczny.

  • – „Pomysł zrodził się podczas wycieczki do zoo jednego z naszych pracowników, który na ścianie zauważył taki przyrząd. Po kilku rozmowach udało się nam sfinalizować zakup. Jako, że siedziba Nadleśnictwa Brzeg mieści się w samym sercu Parku Wolności, podjęliśmy decyzje, że będzie to defibrylator zewnętrzny, aby umożliwić do niego całodobowy dostęp. To krok dla zwiększenia bezpieczeństwa dla zdrowia i życia. Niezwykle pomocne urządzenie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Ta niewielka skrzyneczka użyta w krótkim czasie, realnie zwiększa szansę na przeżycie osoby poszkodowanej” – mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg Bartłomiej Kastelik.

Nowoczesne defibrylatory AED rozpoznają wszelkie nieprawidłowości krążeniowe i kiedy defibrylacja jest konieczna, wówczas kierują impuls elektryczny, który pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. Jeśli poszkodowany nie ma migotania komór, ani częstoskurczu komorowego bez tętna, z elektrod nie popłynie prąd.

Najwyższej klasy sprzęt wyposażony jest w kapsułę grzewczą oraz alarm, który załączy się w przypadku otwarcia kapsuły. Główną funkcją alarmu jest ochrona przed kradzieżą, natomiast gdy zachodzi realna potrzeba skorzystania z defibrylatora, osoby udzielające pomocy nie muszą przejmować się sygnałem alarmowym.

Warto dodać, że w Brzegu znajduje się już zewnętrzny defibrylator pozostający w gotowości całodobowo. Jest on zamieszczony przy Fabryce Silników Elektrycznych przy ulicy Elektrycznej 8. Drugie tego typu urządzenie czuwa od dzisiaj (10.06) przy budynku Nadleśnictwa Brzeg w Parku Wolności.