Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców. To może być ostatnia szansa

0
ZUS w Brzegu
fot. archiwum
Reklama

Do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach tarczy antykryzysowej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


Zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego. To oferta najnowszej tarczy antykryzysowa w wersji 9.0.

  • „Wciąż można wnosić o zwolnienie ze składek. Nieprzekraczalny termin na przesłanie wniosku o zwolnienie ze składek to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć. Trzeba przy tym pamiętać, że wnioski składamy tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień” – przypomina Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora opolskiego oddziału ZUS.

Dotychczas, w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej, ZUS przyjął ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł z tytułu wypłaty świadczenia postojowe oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
  • „Od wejścia w życie tarczy antykryzysowej wartość składek, z których zwolnieni zostali przedsiębiorcy i samozatrudnieni na Opolszczyźnie sięgnęła ponad 325 milionów złotych. Natomiast na wypłatę świadczeń postojowych wydaliśmy dotychczas w regionie ponad
    123 miliony złotych”
    – dodaje Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Opolu.

Kto może wnioskować o zwolnienie w ramach Tarczy 9.0?

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Ciągle ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy mogą uzyskać (w zależności od branży) zwolnienie ze składek za odpowiednio za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień 2021 r., jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki określone
w przepisach.

Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla biznesmena, ani dla osoby u niego zatrudnionej.

Postojowe do pięciu wypłat

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

40 procent spadku

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 r., czyli okresu sprzed pandemii.

Reklama