Brzeskie święto piwa – już niedługo VIII Biesiada Piwna

0
fot. archiwum / VII Biesiada Piwna

Już niebawem po raz ósmy odbędzie się Brzeska Biesiada Piwna, która potrwa dwa dni i odbędzie się ku uczczeniu 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.


  • „Restauracja „Wozownia”, 1. Brzeski Pułk Saperów im. gen. Tadeusza Kościuszki i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu zapraszają na VIII tradycyjną Brzeską Biesiadę Piwną pod honorowym patronatem Prezesa Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Stanisława Rakoczego i Wójta gminy Lubsza Bogusława Gąsiorowskiego” – czytamy w komunikacie organizatorów.

Impreza cieszy się ogromną popularnością i co roku – oprócz tradycyjnego świętowania i uroczystego otwarcia beczki piwa – poświęcone jest ważnemu wydarzeniu historycznemu. W tym roku będzie to 100. rocznica III Powstania Śląskiego.

VIII Brzeska Biesiada Piwna rozpocznie się w sobotę (25.09) i potrwa dwa dni. Pierwszego dnia uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:00 na terenie Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów, gdzie odbędzie się uroczyste powitanie zaproszonych gości. Tam też zaplanowano występ orkiestry dętej pod dyrekcją Józefa Problika i występy zespołów z Klubu 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Oprócz tego odbędzie się tam także rekonstrukcja historyczna z udziałem Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Kawalerii IX Ochotniczego Pułku Ułanów pod dowództwem Bogusława Moczydłowskiego i grupy „Semplis Fidelis” pod dowództwem Krzysztofa Rozpondka. Kolejnym puntem będą z kolei występy patriotyczne grupy „Folk Ekspres” (byli artyści z zespołu „Śląsk”).

Kolejna część wydarzenia (od 17:00) realizowana będzie na terenie Restauracji „Wozownia”, gdzie na początek zaplanowano uroczyste otwarcie Beczki Piwa z udziałem Bractwa Rycerskiego pod dowództwem Krzysztofa z Żelaznej. O godzinie 18:00 swój koncert na scenie rozpocznie zespół Ignacy i Przyjaciele (część I). O godz. 19:30 zaplanowano propozycję zatytułowaną „Światło i dźwięk”, a na godz. 20:30 – II część koncertu zespołu Ignacy i Przyjaciele.

Dzień drugi biesiady (niedziela, 26.08.2021) rozpocznie się od Pikniku rodzinnego, który o 12:00 realizowany będzie na terenie Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej (przy ul. Piastowskiej). W jego trakcie zaplanowano imprezę dla dzieci z udziałem Shreka oraz prezentację oferty turystycznej regionu – OROT. Kolejna część Biesiady odbędzie się na terenie „Wozowni”, gdzie o godz. 14:00 rozpocznie się koncert brzeskich artystów: Walentyny Romanowicz, Grzegorza Kuryły, Małgorzaty Kalińskiej i innych. O godz. 18:00 zaplanowano zaś koncert zespołu Ignacy i Przyjaciele, którego występ zakończy się o godz. 22:00.

Przypomnijmy, że patronami wydarzenia są: Opolska Izba Gospodarcza, OROT i STOWARZYSZENIE Przyjaciół 1. Brzeskiej Brygady Saperów „PIONIER”. Panorama Powiatu i portal Brzeg24.pl objęły imprezę patronatem medialnym.