Radni nie wygasili mandatu radnemu Chrzanowskiemu. Burmistrz Wrębiak i jego zastępca Kostrzewa nie przyszli nawet na sesję

0
Na zdjęciu od lewej: wiceburmistrz Bartłomiej Kostrzewa, burmistrz Jerzy Wrębiak, wiceprzewodniczący rady Grzegorz Chrzanowski
Reklama

Dzisiejsza (27.01) sesja Rady Miejskiej Brzegu ma szansę przejść do niechlubnej historii brzeskiego samorządu, a wszystko za sprawą tzw. „afery garażowej”, którą na podstawie anonimu wszczęli Jerzy Wrębiak oraz jego zastępca Bartłomiej Kostrzewa. Włodarze nie byli obecni podczas obrad, a drugi wiceburmistrz Tomasz Filipkowski oraz służby prawne nie potrafili odpowiedzieć radnym na wiele zadawanych pytań.


Przypomnimy, że tzw. „afera garażowa” dotyczy wynajmowanego garażu od Gminy Brzeg przez radnego Grzegorza Chrzanowskiego. 30.06.2021 r. do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął anonimowy donos, w którym nieznany autor zarzucił Chrzanowskiemu serię oszustw i nieprawidłowości. Z formalnego aspektu sprawy już samo wszczęcie działań administracyjnych na podstawie anonimu budzi wątpliwości, ale burmistrz Wrębiak postanowił pójść o krok dalej i zlustrował radnego Chrzanowskiego, zbierając w ciągu 8 dni roboczych teczkę dokumentów, w tym jego akty notarialne, umowy, faktury, czy wyciąg z CEiDG. Na jakiej podstawie? Nie wiadomo, bo ani służby prawne, ani obecny na sali wiceburmistrz Filipkowski nie potrafili wskazać podstaw prawnych upoważniających burmistrza do takich działań.

W najlepszym przypadku anonimowy list powinien zostać przekazany według kompetencji do Biura Rady Miejskiej, aby ta zajęła się postępowaniem wyjaśniającym. Wiceburmistrz Bartłomiej Kostrzewa z upoważnienia burmistrza Jerzego Wrębiaka, co prawda przekazał radzie i wojewodzie opolskiemu  anonimowy list, ale załączył do niego zebrane w niewyjaśnionych okolicznościach dokumenty Grzegorza Chrzanowskiego.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
  • „Na jakiej podstawie prawnej pan wiceburmistrz Kostrzewa, który podpisał się pod tym, lustruje moją osobę? Jakie umocowanie prawne miał, aby korzystać z moich aktów notarialnych i umów? I w ciągu 8 dni została skompletowana teczka lustracyjna na nazwisko Chrzanowski. Służby kopiowały moje dokumenty, akty notarialne, umowy najmu. Kto upoważnił pana Kostrzewę lub pana Wrębiaka do wyciągania moich dokumentów? Lustrowanie w nieuprawniony sposób jest przekroczeniem uprawnień, bo jeśli już, to pan wojewoda powinien zażądać tych dokumentów. Przekroczenie uprawnień to jest art. 231 kodeksu karnego” – mówił na sesji wiceprzewodniczący rady Grzegorz Chrzanowski.

Prawnicy Gminy Brzeg nie znali takiej podstawy prawnej, także wiceburmistrz Tomasz Filipkowski nie potrafił podać przepisu, który zezwalałby Jerzemu Wrebiakowi lub Bartłomiejowi Kostrzewie na takie działania. Tym większe kontrowersje budzi fakt, że podjęto te czynności w oparciu o anonimowy list.

W sprawę wynajmowania garażu przez radnego Chrzanowskiego został zaangażowany również partyjny kolega burmistrza Wrębiaka, Sławomir Kłosowski. Wojewoda opolski uznał, że radny Chrzanowski prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia Gminy Brzeg, bo na fakturach za dzierżawę garażu nabywcą jest firma Chrzanowskiego. Pod koniec grudnia 2021 r. wojewoda Kłosowaki wezwał Radę Miejską Brzegu do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego Chrzanowskiego w ciągu 30 dni, czego pokłosiem była czwartkowa sesja nadzwyczajna.

Co ciekawe, wojewoda Kłosowski w uzasadnieniu swojego wezwania kilkukrotnie wskazał na błędną podstawę prawną, co także stało się przedmiotem burzliwej dyskusji.

Ostatecznie Grzegorz Chrzanowski wyjaśnił, że nie prowadzi żadnej firmy z wykorzystaniem garażu, nie księguje w swojej firmie faktur wystawianych przez Zarząd Nieruchomości Miejskich, a ponadto w deklaracji podatkowej oświadczał, że garaż jest wynajmowany w celach prywatnych i to Gmina Brzeg od dawna wydaje decyzję podatkową właśnie po stawkach niezwiązanych z prowadzeniem działalności.

W głosowaniu nad uchwałą pozbawiającą mandatu radnego Chrzanowskiego (sam nie głosował w swojej sprawie) wzięło udział 15 radnych. Nikt nie był za przyjęciem uchwały.

9 radnych było przeciw: Grzegorz Surdyka, Tomasz Wikieł, Anna Głogowska, Krzysztof Grabowiecki, Piotr Szpulak, Bożena Szczęsna, Paweł Grabowski, Ryszard Różanski i Ewa Kozioł.  

6 radnych wstrzymało się od głosu: Renata Listowska, Andrzej Witkowski, Janusz Żebrowski, Dariusz Socha, Kazimierz Kozłowski i Jacek N.

Dodajmy, że tzw. „afera garażowa” nie została jeszcze zakończona, ponieważ wojewoda Kłosowski zapowiedział w swoim wezwaniu, że w przypadku niepodjęcia uchwały przez radnych, to on wyda zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu radnego Chrzanowskiego. Nie wiadomo jednak, czy wcześniej poprawi w swoim uzasadnieniu błędne wskazania podstaw prawnych.

Prawdopodobnie sprawa zbierania dokumentów Chrzanowskiego przez Wrębiaka i Kostrzewę także wróci na forum, bo radni chcą w tej sprawie wyjaśnień, na jakiej podstawie prawnej i z jakiego umocowania działali włodarze miasta.

Całą dzisiejszą sesję Rady Miejskiej Brzegu można oglądnąć na stronie https://transmisjaobrad.info/videos/5698/xlii-sesja-rady-miejskiej-brzegu

Reklama