Zarząd Powiatu Brzeskiego niemal jednogłośnie otrzymał wotum zaufania i absolutorium. Dług wymagalny BCM od 2018 roku wzrósł dwukrotnie

0
Na zdjęciu od lewej: wicestarosta Ewa Smolińska, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Tomasz Komarnicki, starosta Jacek Monkiewicz, skarbnik powiatu Sabina Nowak, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Monika Jurek, etatowy członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Arletta Kostrzewa (fot. Starostwo powiatowe w Brzegu)
Reklama

17 radnych „za”, nikt nie był przeciw i dwóch wstrzymało się od głosu. Tak wygląda wynik głosowania w sprawie udzielenia wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Brzeskiego. Analogicznie wyglądało głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium.


Powiatowa sesja absolutoryjna odbyła się w czwartek (30.06). W porządku obrad, oprócz wspomnianych uchwał nad wotum zaufania i absolutorium, znalazło się również sprawozdanie finansowe powiatu wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 r. W tym ostatnim przypadku panowała już całkowita jednomyślność, bo 19 radnych głosowało „za”.

Co ciekawe, Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu zaopiniowała sprawozdanie Zarządu Powiatu Brzeskiego w tej sprawie z zastrzeżeniami. Głównie chodzi o stale rosnące zadłużenie Brzeskiego Centrum Medycznego, a organem tworzącym szpital jest właśnie brzeskie starostwo.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
  • „Składy Orzekające [RIO – przyp. red.] wielokrotnie i konsekwentnie wskazywały, że wystąpienie zobowiązań wymagalnych w jednostce organizacyjnej utworzonej przez powiat może wskazywać na naruszenie art. 44 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych (…) Występowanie zobowiązań wymagalnych w Brzeskim Centrum Medycznym to sytuacja utrzymująca się od kilku lat. Zastrzeżenia Składu budzi w szczególności okoliczność, że poziom zobowiązań BCM, w tym zobowiązań wymagalnych rośnie z roku na rok, co oznacza, że zakładane w programach naprawczych działania nie przynoszą oszczędności, z których można byłoby uregulować zobowiązania wymagalne” – czytamy w części uzasadnienia Regionalnej Izby obrachunkowej w Opolu.

Warto również w tym kontekście przypomnieć, że w 2018 roku, kiedy po wyborach zmieniały się władze powiatu brzeskiego, dług wymagalny BCM wynosił 4,2 mln złotych, a obecny starosta Jacek Monkiewicz krytykował wówczas swoich poprzedników, że zostawili taki stan po 12 latach ich rządów. Niestety, od tamtej pory nie minęły nawet 4 lata urzędowania Monkiewicza i jego Zarządu Powiatu, a zobowiązania wymagalne brzeskiego szpitala wzrosły dwukrotnie i wynoszą obecnie ponad 8 mln złotych! A wszystko to pomimo przeforsowania tzw. planu naprawczego, którego konsekwencją była m.in. likwidacja oddziału psychiatrycznego. Należy również podkreślić, że obecna inflacja nie ma z tym długiem nic wspólnego, bo został on wygenerowany w latach poprzednich.

Do sytuacji finansowej brzeskiego szpitala będziemy wracać.

Reklama