Akcja WIELKIE CZYTANIE w I LO w Brzegu

0
Reklama

W kwietniu 2009 roku grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu włączyła się aktywnie do udziału w ogłoszonej przez UNESCO międzynarodowej akcji THE BIG READ, realizowanej w ramach Światowego Tygodnia Działań.

W kwietniu 2009 roku grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu włączyła się aktywnie do udziału w ogłoszonej przez UNESCO międzynarodowej akcji THE BIG READ, realizowanej w ramach Światowego Tygodnia Działań.
UNESCO jest Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, funkcjonującą od 1945 roku. Jej celem jest rozwijanie współpracy międzynarodowej w obszarze nauki, kultury i informacji. W oparciu o te inicjatywy ponad 55 lat temu utworzono program ASPnet. Obejmuje on przede wszystkim edukację na rzecz pokoju, zrównoważonego rozwoju oraz dialogu międzykulturowego.

I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu należy do Szkół Stowarzyszonych UNESCO i utrzymuje ścisłą współpracę z Polskim Komitetem ds. UNESCO w Warszawie. W tym roku międzynarodowy koordynator, Sigrid Niedermayer, zaprosiła do udziału w akcji Wielkie Czytanie. Celem tej inicjatywy było promowanie szerokiego dostępu do edukacji oraz walki z analfabetyzmem. Osobami, które włączyły się do tej światowej akcji byli m.in. Nelson Mandela, Paulo Coelho, Królowa Jordanii – Rania i wiele innych znanych postaci.
Przygotowanie i przeprowadzenie skutecznych działań w szkole i poza szkołą było możliwe dzięki aktywności grupy uczniów z klasy Ia i If, przy wsparciu nauczycielki języka francuskiego Elżbiety Baczy oraz nauczycielki fizyki Olgi Chimczak.
23 kwietnia 2009 r., podczas odchodów Światowego Dnia Książki, uczniowie naszego liceum zorganizowali w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Brzegu spotkanie z grupą pięciolatków. Dzieci wysłuchały opowieści o Edzie Patyczaku, którego marzeniem było uczenie się w szkole. Do tekstu przygotowane zostały pytania konkursowe z nagrodami. Były też gry i zabawy, pogadanka na temat czytania i pisania, a na zakończenie dzieci nauczyły się krótkiego rymowanego wierszyka. Młodzież przygotowała dodatkowo, skierowane do rodziców dzieci, materiały upowszechniające czytanie wśród najmłodszych.
Dnia 24 kwietnia w auli szkolnej odbyła się sesja informacyjna dotycząca akcji Wielkiego Czytania. Prezentacje dotyczyły analfabetyzmu w świecie, przedstawienia globalnego problemu edukacji, pozwalały też poszerzyć wiedzę na temat piśmiennictwa i języków obcych. Wykorzystane zostały materiały w postaci czasopism, wykresów i diagramów. Całej akcji towarzyszyły liczne plakaty wykonane przez uczniów, rozwieszone na terenie szkoły. Dodatkowo, nauczyciel-bibliotekarz Anna Łazor wykonała gazetkę tematyczną związaną z czytelnictwem.
Uczestnicy spotkania mogli też wyrazić swoje poparcie dla tej inicjatywy edukacyjnej poprzez złożenie swojego czytelnego podpisu lub przez utrwalenie odcisku palca, jako znaku symbolizującego niepiśmiennych. Ten symbol ma swoją wymowę, zwłaszcza w odniesieniu do założeń konferencji w Dakarze, aby do 2015 roku zapewnić wszystkim dzieciom na świecie bezpłatny dostęp do kształcenia na poziomie podstawowym oraz zmniejszyć o 50% liczbę analfabetów na świecie.
O przebiegu akcji Wielkie Czytanie i o jej przesłaniu mogliśmy poinformować władze lokalne. 30 kwietnia 2009 roku uczniowie I LO wystąpili podczas sesji Rady Powiatu. Zaprezentowali krótki materiał dotyczący Światowego Tygodnia Działań realizowanego w ramach zadań Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Odczytane też zostało opowiadanie Paulo Coelho, w wersji angielskiej i francuskiej, z polskim tłumaczeniem. Młodzież zwróciła się również z apelem o poparcie inicjatywy powszechnego dostępu do kształcenia.
Poprzez uczestnictwo w tej akcji uczniowie naszej szkoły, dyrekcja oraz nauczyciele wyrazili swą aprobatę dla skutecznej realizacji programu Edukacja dla Wszystkich.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Olga Chimczak
szkolny koordynator
ds. UNESCO w I LO

Reklama