A/H1N1 – obecna sytuacja

0
Reklama

W związku z ogłoszeniem przez WHO 6. fazy alarmu pandemicznego na świecie, dziś rano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się specjalny zespół zajmujący się monitorowaniem sytuacji związanej z wirusem A/H1N1

W związku z ogłoszeniem przez WHO 6. fazy alarmu pandemicznego na świecie, dziś rano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się specjalny zespół zajmujący się monitorowaniem sytuacji związanej z wirusem A/H1N1.

W spotkaniu uczestniczyli: Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Henryk Ferster, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim dr Wiesława Błudzin oraz wicedyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opolu Teresa Milewska.

Na spotkaniu postanowiono o uruchomieniu specjalnej bezpłatnej całodobowej infolinii w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego OUW:  0-800 163 136 – pod tym numerem można uzyskać wszelkie potrzebne informacje, m.in. na temat przychodni w województwie opolskim czynnych wieczorami i w dni wolne od pracy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślili, że najważniejsza w przypadku wirusa A/H1N1 jest profilaktyka (jej zasady można znaleźć w informacji na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego na stronie internetowej OUW). Warto dodać, że wirus ten nie jest zbyt „zjadliwy”, a grypę wywołaną przez niego cechuje niska śmiertelność (zdecydowanie niższa, niż przy „zwykłej” grypie). Jak dotąd nie zanotowano żadnego przypadku śmiertelnego w Europie, w wyniku tego wirusa, a na Opolszczyźnie nie zanotowano żadnego przypadku zarażenia tym wirusem.

Na spotkaniu zdecydowano również, że stosowna ulotka z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotycząca m.in. profilaktyki, zostanie ponownie rozesłana do wszystkich starostw – z prośbą o jej rozpropagowanie (wysłanie do gmin i wydrukowanie) wśród mieszkańców województwa.

Także Kuratorium Oświaty w Opolu zwróci się do dyrektorów szkół o przeprowadzenie w szkołach specjalnych lekcji lub „pogadanek” na temat zapobiegania zarażeniu się w/w wirusem.

Jak zapewniła dr Wiesława Błudzin, szpitale w województwie są w posiadaniu wystarczającej ilości leków antywirusowych. Ponadto, Wojewódzki lekarz koordynator na bieżąco monitoruje stan wolnych łóżek w szpitalach w Opolu i Nysie. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego OUW jest w posiadaniu opracowanego przez Sanepid i uzgodnionego ze wszystkimi służbami, planu działań epidemiologicznych. Wszystkie służby Wojewody są w pełnej gotowości do działania – stan ten utrzymywany jest ciągle już od czasu ogłoszenia 5. stopnia zagrożenia pandemicznego.

Warto przede wszystkim pamiętać, żeby – w przypadku wystąpienia temperatury powyżej 38 stopni C i objawów grypopodobnych (a tym bardziej, jeżeli wróciło się z zagranicy), koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższej czynnej przychodni.

Reklama