Alarmujące dane GUS. Brzeg się wyludnia, w ciągu roku ubyło ponad tysiąc mieszkańców

1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak dużej depopulacji w Brzegu nie było jeszcze nigdy. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, tylko w ciągu roku ubyło w naszym mieście ponad tysiąc mieszkańców. Ta informacja powinna w końcu zaniepokoić lokalne władze, ponieważ tak znacznego wyludniania się Brzegu nigdy wcześniej nie odnotowano. Owszem, liczba brzeżan malała już o ponad tysiąc osób na przełomie 5 lat, ale nigdy w ciągu 12 miesięcy.


Przypomnijmy, już na początku 2022 roku informowaliśmy, że Brzeg jest jednym z najszybciej wyludniających się miast na Opolszczyźnie. Wówczas na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego przedstawiliśmy stan populacji w poszczególnych gminach za lata 2017 – 2021.

Od tamtej pory sytuacja stała się jeszcze trudniejsza, bo wg danych GUS, mieszkańców Brzegu na koniec 2021 r. było 34778, natomiast w grudniu 2022 r. już tylko 33768 osób. To spadek populacji w ciągu jednego roku aż o 1010 mieszkańców!

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Stan ludności w Brzegu na dzień 30.06.2021 r., 31.12.2021 r. oraz 31.12.2022 r. (dane Głównego Urzędu Statystycznego).

Należy zaznaczyć, że z depopulacją nie radzi sobie znaczna część polskich miast, jednak niektóre ośrodki wyraźnie odstają od innych i próbują tego faktu nie dostrzegać. Niestety tendencja wyludniania nabiera w tym czasie jeszcze większego tempa. Warto jednak podkreślić, że są również gminy, w których liczba ludności nie spada, a dodatkowo z roku na rok przybywa w nich mieszkańców. Taką gminą jest np. Namysłów.

Reklama
Reklama
Reklama