Chcesz paszport  daj odciski

0
Reklama

Każdy kto od 29 czerwca będzie chciał wyrobić paszport będzie musiał oprócz zdjęcia zostawić w Biurze Paszportowym swoje odciski palców. Jest to druga tzw. cecha biometryczna, która obok obrazu naszej twarzy będzie się odtąd znajdowała w każdym nowo wydanym paszporcie. 

Każdy kto od 29 czerwca będzie chciał wyrobić paszport będzie musiał oprócz zdjęcia zostawić w Biurze Paszportowym swoje odciski palców.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Jest to druga tzw. cecha biometryczna, która obok obrazu naszej twarzy będzie się odtąd znajdowała w każdym nowo wydanym paszporcie. 
Obowiązek takiego zabezpieczenia danych zawartych w paszportach i w dokumentach podróży wydawanych przez Państwa Członkowskie nałożyła na Polskę Unia Europejska. Zmiana ma służyć przede wszystkim dodatkowemu potwierdzeniu związku pomiędzy osobą, która się paszportem posługuje, a dokumentem. W zamyśle projektodawców ma to zapobiec fałszowaniu tego dokumentu oraz tzw. kradzieży tożsamości, czyli posługiwaniu się cudzym paszportem przez osoby, które na przykład są podobne do jego prawowitego posiadacza. Niewielkie różnice pomiędzy zdjęciem a osobą, która posługuje się cudzym paszportem  są często nie do zauważenia przez kontrolującego. W końcu każda osoba, a tym bardziej dziecko, może inaczej wyglądać niż na zdjęciu zrobionym kilka lat wcześniej.
– Oprócz wprowadzenia nowej cechy biometrycznej nie zmieni się ani wygląd ani format dotychczas wydawanych paszportów – uspakaja Alicja Subocz, kierownik Biura Paszportów Urzędu Wojewódzkiego w Opolu –  Co istotne nie ulegnie zmianie ani czas oczekiwania na paszport, ani opłaty związane z jego wyrobieniem. Wydłużyć się, a i to nieznacznie, jedynie sama czynność obsługi klienta, bowiem dodatkowo każdy  będzie musiał złożyć odciski dwa odciski palców – wskazujących  lewej i prawej dłoni. Jeżeli będzie to niemożliwe przepisy wskażą  odciski których palców mają być następne w kolejności. Wszystko będzie się odbywać przy pomocy specjalnych nowoczesnych i niebrudzących urządzeń elektronicznych (czytników).
Pobrane odciski palców nie będą widoczne w dokumencie, a jedynie zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu jako element identyfikacji.
Trudno w tym miejscu nie zastanawiać się, dlaczego jeżeli już została wprowadzona identyfikacja za pomocą odcisków palców, w pierwszym rzędzie nie dotyczy ona np. dowodów osobistych i kto, i w jakim celu będzie mógł wykorzystywać ich bazę. Jak nam jednak wyjaśnia Alicja Subocz, odciski są pobierane jedynie w celu sprawdzenia czy dany paszport należy do osoby, która się nim posługuje? Nie będzie natomiast tworzona baza odcisków. Po potwierdzeniu tożsamości i po czasie potrzebnym na produkcję paszportu odciski zostaną skasowane z ewidencji i odtąd będą widoczne jedynie w chipie samego dokumentu.
Warto dodać, że nie we wszystkich krajach jest podobnie, bowiem decyzję o tym czy będzie tworzona baza odcisków, czy też nie Unia pozostawiła już poszczególnym krajom. Dla przykładu, w Austrii taka baza będzie tworzona. Nowe paszporty, to spore ułatwienie dla osób wybierających się na przykład do Kanady. Dzięki temu, że posiadają drugą cechę biometryczna nie trzeba będzie starać się o wizę, wystarczy nowy paszport. I na koniec ważna wiadomość dla osób posiadających „stare” paszporty, – pomimo, że nie będą one posiadać drugiej cechy biometrycznej, ich ważność wygaśnie dopiero po wygaśnięciu ich terminu ważności.

Lidia Jaguszewska

Reklama