Oliwia Sobolewska zwyciężczynią Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim

0
fot. UM w Lewinie Brzeskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niedawno informowaliśmy na łamach naszych mediów o sukcesie uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim – Oliwii Sobolewskiej, która zajęła I miejsce w XXIX Konkursie Recytatorskim na szczeblu rejonowym. Uczennica poszła jednak o krok dalej i sięgnęła po zwycięstwo w finale konkursu.


Do Finału jury zakwalifikowało 66 uczestników i tak 13 czerwca 2023r. w Studenckim Centrum Kultury w Opolu odbył się już XXIX finał konkursu „Jugend trägt Gedichte vor”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicemarszałek województwa opolskiego – Zuzanna Donath-Kasiura, przewodniczący TSKN – Rafał Bartek oraz Konsul Peter Herr. Konkurs objęty jest patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2022/2023, jest to również jeden z największych projektów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w Opolu pod względem liczby uczestników.

Oliwia w dniu konkursu miała zapewnione wsparcie najbliższych, na widowni dopingowała ją mama, siostra oraz nauczycielka języka niemieckiego Ewa Tabian-Kania. Uczennica pięknie zaprezentowała utwór Heinrich Heine „Belsazar”. Dykcja, ekspresja recytacji oraz ogólny wyraz artystyczny były na najwyższym poziomie. Należy dodać, iż konkurencja była ogromna. Każdy uczestnik wspaniale i swobodnie posługiwał się językiem niemieckim, więc szczególnie brana była pod uwagę recytacja.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Według Edisona „Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz” – tak i nieskromnie pochwalimy się, iż Oliwia przygotowując się do konkursu, kilkadziesiąt razy ćwiczyła recytację, wielokrotnie nagrywała deklamację, podczas prób brała pod uwagę wszelkie wskazówki, podpowiedzi związane z interpretacją. Cierpliwie znosiła uwagi nauczycielki związane ze sposobem prezentacji utworu, deklamowała w domu, w podróży, w szkole po wielokroć… – czytamy w podsumowaniu opublikowanym na stronie Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim.

Jury: dr hab Daniela Pelka – profesor Uniwersytetu Opolskiego Wydziału Filologicznego, dr Marek Sitek – wykładowca Uniwersytetu Opolskiego Wydziału Filologicznego, Monika Wójcik-Bednarz – kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu, dr hab. Alina Dittman – dziekan Wydziału Neofilologii PANS Nysa było pod wielkim wrażeniem recytacji Oliwii i przyznało jej I miejsce.

Podczas ogłoszenia wyników były łzy szczęścia i wielka radość! Niezmiernie miło było usłyszeć tak wiele ciepłych słów i pochwał skierowanych do naszej uczennicy. Duma nas rozpiera! Oliwia! Życzymy Ci dalszych sukcesów na kolejnych szczeblach edukacji! – informuje lewiński magistrat.

Ewa Tabian-Kania

Reklama
Reklama
Reklama