Brzeg we wrocławskiej metropolii

0
Reklama
Rozmowa z Burmistrzem Miasta Brzeg Wojciechem Huczyńskim

Rozmowa z Burmistrzem Miasta Brzeg Wojciechem Huczyńskim

Paweł Kowalczyk: We Wrocławiu odbyło się I Forum Metropolii Werocławskiej. Czego dotyczyło to spotkanie i dlaczego wziął Pan w nim udział?

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wojciech Huczyński: I Forum Metropolitalne było swego rodzaju podsumowaniem spotkań i rozmów, jakie toczą się już od prawie 10 lat W spotkaniu uczestniczyli naukowcy, urbaniści i działacze samorządowi różnych szczebli. Dyskutowaliśmy, oczywiście, o przyszłym kształcie wrocławskiej metropolii. Zostałem zaproszony przez radę programową forum. Byłem uczestnikiem panelu dyskusyjnego.

Paweł Kowalczyk: Czego dotyczyło Pańskie wystąpienie na tym forum?

Wojciech Huczyński: W swoim wystąpieniu starałem się przedstawić punkt widzenia naszego miasta i jego mieszkańców, dotyczący naturalnej przynależności Brzegu do metropolii wrocławskiej. Nasze położenie geograficzne sprawia, że chcąc nie chcąc, jesteśmy we wrocławskiej metropolii. Administracyjne zaś należymy do województwa opolskiego. Co ciekawe, samo miasto Opole to granica zainteresowań metropolii wrocławskiej. Nie ma się co oszukiwać. Fakty są takie, że wielu mieszkańców naszego miasta pracuje we Wrocławiu. Wystarczy rano na dworcu kolejowym zobaczyć, jak duża część brzeżan jedzie w tamtym kierunku. Także wiele młodych osób wybiera wrocławskie uczelnie i tam studiuje. Wielu brzeżan wreszcie, co weekend jeździ do wrocławskich centrów handlowych i galerii na zakupu. Brzeg musi żyć w symbiozie i współpracy z Wrocławiem. Nasze niektóre miejskie inwestycje są również związane z Wrocławiem. Choćby największa w ostatnich latach, czyli projekt rozbudowy oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej w ramach programu ISPA/ Fundusz Spójności. Przecież był to bardzo istotny element, związany z inwestycjami na rzecz ochrony wody pitnej dla Wrocławia. Starałem się te wszystkie elementy w swoim wystąpieniu zawrzeć.

Paweł Kowalczyk: Czy i jakie korzyści odniesie Brzeg będąc w metropolii wrocławskiej?

Wojciech Huczyński: Pierwsza z odczuwalnych korzyści dla wielu z brzeżan to będzie szybka kolej aglomeracji wrocławskiej. Według planów, ma zacząć działać już pod koniec tego roku. Brzeg zostanie do niej podłączony na początku 2011 r. Wtedy podróż do Wrocławia będzie trwała ok. 25 min. Szynobusy bowiem mogą jeździć z prędkością 160 km/godz. Inną ważną korzyścią dla naszego miasta, może nie tak namacalną, ale jednak niezmiernie istotą dla naszego rozwoju, to wspólne przygotowywanie planów urbanistycznych. Kolejną może być koncepcja, która zakłada równomierne rozmieszczenie w ramach aglomeracji specjalistycznych oddziałów szpitalnych. Dokładnie to samo będzie dotyczy
 sieci szkół. Głównie chodzi o szkoły zawodowe i średnie. Takich korzyści jest naprawdę mnóstwo. To także kwestia podziału terenów przemysłowych, wspólne akcje promocyjne oraz wspólna organizacja wypoczynku poprzez ustalenie gmin, które będą spełniały funkcje turystyczne dla Wrocławia. Takich, gdzie będzie spokój i cisza, by ludzie mogli wyjeżdżać, np. na weekendy. Wszystkie tego typu rzeczy w ramach metropolii będą planowane. W tym widzę ewidentną korzyść dla naszego miasta

Paweł Kowalczyk: Nie uważa Pan, że może być to odebrane jako wyraz tendencji separatystycznych? Znów będzie się mówić w Opolu, że Brzeg chce do województwa dolnośląskiego?

Wojciech Huczyński: Moje uczestnictwo w forum nie ma nic wspólnego z separatystycznymi dążeniami. Każdy realnie myślący wie, że zmiana podziału administracyjnego kraju jest praktycznie niemożliwa. Dla mnie najważniejsza jest współpraca, a nie podziały i awantury. Lepiej budować, niż niszczyć. Dla mnie także istotne jest, żebyśmy jako miasto jak najwięcej skorzystali będąc w metropolii wrocławskiej. Ale i również coś dali dla wrocławian. Po partnersku. W forum zresztą uczestniczył przedstawiciel Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. W trakcie dyskusji pojawiało się wiele głosów, że również Opole może skorzystać na wrocławskiej metropolii. Przedstawiciele Wrocławia nie ukrywali, że chcą ze swoją ofertą trafić także do Opola. Wrócę tu znów na chwilę do szybkiej kolei aglomeracji wrocławskiej. Gdyby ją przedłuży ć do Opola to podróż z Opola do Wrocławia zajęłaby niecałe 40 minut. Tyle dzisiaj zajmuje podróż z Brzegu. Korzyści z tego byłyby odczuwalne dla obu ośrodków. Ja osobiście będę starał się namówić zarząd województwa opolskiego, żeby tę kolejkę przedłużyć.

Paweł Kowalczyk: Dziękuję za rozmowę.

Reklama