Dziś obchodzimy Święto Wojska Polskiego

0
fot.: gov.pl
Reklama
Reklama
Reklama

Kartka z kalendarza – 15. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:19, a zajdzie o 20:01. Imieniny obchodzą m.in.: Maria, Mirian, Stefan, Julianna, Napoleon, Armida i Trzebiemir. Na 15. sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.


Święto Wojska Polskiego

Dziś swoje święto obchodzą wszyscy polscy żołnierze. 15. sierpnia to święto Sił Zbrojnych RP, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którą stoczono w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Święto ustanowiono na mocy ustawy Sejmu RP z dn. 30.07.1992 roku.

W tym niezwykle ważnym dla polskiej armii dniu w całym kraju organizowane są różnego rodzaju uroczystości. Często towarzyszą im msze w intencji poległych na polu chwały, a na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych. Oprócz tego organizowane są różnego rodzaju defilady, parady, festyny, pikniki militarne. Centralne uroczystości organizowane są w Warszawie, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odprawiana jest przy udziale władz państwowych, honorowa zmiana warty. Wówczas też organizowane są także okolicznościowe wydarzenia, jak np. defilada z 2007 roku, która była największą w historii wolnej polski paradą wojskową w naszym kraju.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Dziś wszystkim żołnierzom należy się szacunek i podziękowanie za ich pracę i służbę na rzecz Ojczyzny. To także dobry moment na oddanie czci wszystkim, którzy za Polskę oddali życie.  

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

To święto Kościoła Katolickiego związane z dogmatem wiary, który mówi, że Maryja Panna po zakończeniu ziemskiego życia została – z ciałem i duszą – wzięta do wiecznej chwały. Sama definicja nie mówi nic o śmierci Maryi, stąd obecnie teologowie dzielą się na dwa nurty – mortaliści uznają ziemską śmierć Maryi, natomiast immortaliści odrzucają tę śmierć.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest dla katolików jednym ze świąt nakazanych. W naszym kraju i w niektórych krajach Europy, czci się Maryję jako patronkę ziemi, bujnej roślinności, obfitości, stąd święto to często nazywane jest świętej Matki Boskiej Zielnej. W święto to celebrowane są Msze Święte, a np. w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowstąpienia. Na Jasną Górę zmierzają tego dnia pielgrzymi z całego kraju, a w niektórych miejscowościach święto to łączone jest także z organizacją dożynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama