ZUS wysyła specjalne listy. Potwierdzenie przyznania czternastej emerytury dostaniesz na piśmie

0
fot. ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niemal 247 tysięcy klientów opolskiego ZUS, którzy we wrześniu otrzymali czternastą emeryturę dostanie w tej sprawie list. Będzie to decyzja potwierdzająca przyznanie i wypłacenie przez ZUS kolejnego dodatkowego świadczenia. W całym kraju dokument otrzyma prawie 7,8 mln osób.


Opolscy emeryci i renciści w ramach tzw. czternastek otrzymali 285,5 mln zł, a tegoroczna edycja przyznawania świadczenia była realizowana przez ZUS we wrześniu.

  • „Każdy kto spełniał kryteria do „czternastki” już ją otrzymał. Pieniądze w większości trafiały na rachunki bankowe w terminach, w których zwykle ZUS wypłaca emerytury, renty i inne świadczenia. W październiku seniorzy otrzymają potwierdzenie w formie decyzji. W Polsce czternastą emeryturę dostało prawie 7 milionów 790 tysięcy osób o wartości sięgającej 17 miliardów 466 milionów złotych” – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Pełną kwotę, czyli 2650 zł brutto otrzymały osoby, których wysokość emerytury czy renty nie przekroczyła 2 900 zł brutto. W przypadku osób, które miały przyznane świadczenie powyżej tej kwoty, czternastka została zmniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, przy czym, aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta była wyższa niż 5500 zł brutto oraz te których główne świadczenie było zawieszone na dzień 31 sierpnia np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. Przyznanie dodatkowego wsparcia nastąpi dopiero po wznowieniu wypłaty zawieszonego świadczenia.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama
Reklama