Mieszkanka Brzegu kupiła telefon, ale nigdy go nie otrzymała

0
fot. cyberbezpieczenstwo.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak łatwo zostać oszukanym w Internecie przekonała się 23-latka z Brzegu. Kobieta kupiła telefon komórkowy na jednej z platform sprzedażowych, zgodnie z instrukcją sprzedającej kliknęła w podany link i przesłała pieniądze. Niestety, telefon nigdy do niej nie został wysłany. Sprawą zajęli się policjanci z brzeskiej komendy.


– „Kilka dni temu do brzeskiej komendy zgłosiła się 23-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego. Z jej relacji wynika, że została oszukana na jednym z portali internetowych. Jak ustalili policjanci kobieta wypatrzyła interesującą ją ofertę telefonu. Nawiązała kontakt ze sprzedającą, która przesłała jej link do wpłaty. Poszkodowana nic nie podejrzewając weszła w link i z góry zapłaciła za telefon. Sprzedająca potwierdziła wpłatę i zobowiązała się wysłać paczkę następnego dnia. Tak się nie stało. Kontakt ze sprzedającą się zakończył, a towar do poszkodowanej nie dotarł” – informuje asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

Mieszkanka Brzegu straciła 1 200 złotych, a szanse na odzyskanie pieniędzy są niewielkie. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas zakupów w Internecie i przypominają o podstawowych zasadach ostrożności:

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
  • nie klikaj w linki nadesłane przez sprzedawcę lub kupującego,
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Najbezpieczniej zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • nie działaj w pośpiechu – to zły doradca. Każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.
  • zachowaj rozsądek – zbyt korzystna cena powinna wzmóc naszą czujność, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, przeczytaj komentarze, upewnij się że masz do czynienia z uczciwą osobą. Kup towar płacąc przy odbiorze.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama