Jesień z Elsnerem i Weissem. Zaproszenie na koncert

0
Reklama

Burmistrz Grodkowa oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji zapraszają na muzyczną ucztę. 2 grudnia o godz. 16:00, w grodkowskim kinie Klaps odbędzie się koncert pt. „Jesień z Elsnerem i Weissem”.


W programie muzyka z epoki Silviusa Leopolda Weissa. Na lutniach barokowych zagra „LUTE DUO”, czyli Anna Kowalska i Anton Birula. 

Anna Kowalska 
– Studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh oraz Nigela Northa w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej, tak więc jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu i późnego baroku po XIXwieczne kompozycje na gitarę romantyczną. Jako solistka zajmuje się głównie kompozytorami francuskiego i niemieckiego baroku, takich jak Gaultier, Du Fault, Gallot, Weichenberger, Weiss. Zwraca także szczególną uwagę na utwory solowe J. S. Bacha, jest autorką transkrypcji lutniowych jego sonat i partit na skrzypce solo oraz suit wiolonczelowych. Realizując partie basso continuo występowała z takimi artystami jak: Emma Kirkby, Teodor Kurentsis, Władysław Kłosiewicz, Tytus Wojnowicz, Marek Toporowski, Anna Mikołajczyk, Nazar Kozhuhar (The Pocket symphony, Rosja), Anatoly Grindenko i Viktor Sobolenko (Rosja). Obecnie skupia się na kompozycjach solowych i kameralnych napisanych na lutnię oraz gitarę barokową. Poszukując pierwotnego brzmienia utworów J. S. Bacha oraz S. L. Weissa łączy swoją indywidualną interpretację z unikalną technologią, grając na strunach jelitowych, takich jakich używano w epoce baroku. W latach 2013 – 2016 była wykładowcą w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.
Wspólnie z Antonem Birulą tworzy duet „LUTE DUO” prezentujący repertuar lutniowy na licznych koncertach w Polsce i za granicą.

Anton Birula – Ukończył Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohiko Satoh oraz Wyższą Szkołę Muzyczną w Kolonii w klasie Prof. Konrada Junghaenela. Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną gra na lutni oraz jej wszystkich odmianach, teorbie i gitarze barokowej. W jego repertuarze znajdują się utwory od wczesnego renesansu do późnego baroku. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej takich jak: Gaultier, Moputon, Du Faultoraz kompozytorów niemieckich E. Reusnera, S.L Weissa i J.S. Bacha. Opracował na lutnię barokową Sonaty i Partity skrzypcowe (BWV 1001 – 1006) oraz Suity wiolonczelowe BWV (10071012) J.S. Bacha. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzyki dawnej i kameralnej: Utrecht Early Music Festival (Holandia), Riga Early Music Festival (Łotwa), Festival der Laute (Dresden, Niemcy), Novosibirsk Early Music Festival (Federacja Rosyjska), Music and Architecture (Toruń), International Festival of Chamber Music (Plovdiv, Bulgaria), The 7th Art Salon (Sofia, Bulgaria), XII Early Music Festival (Krakow, Poland), Bach en Combrailles festival, (Francja) i inn. Prowadzi klasę Lutni w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie (do 2016). W szkole przy Bednarskiej był kierownikiem Sekcji Klawesynu Organów Muzyki Dawnej, prowadził orkiestrę barokową. Współpracuje również z Warszawską Operą Kameralną oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wspólnie z Anną Kowalską tworzy duet „LUTE DUO” prezentujący repertuar lutniowy na licznych koncertach w Polsce i za granicą.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama