Brzeg na 152. miejscu wśród 267 miast powiatowych w najnowszym rankingu samorządów

0
Reklama

Spory sukces Nysy (13. miejsce), Kędzierzyna-Koźla (73. miejsce) i Namysłowa (75. miejsce) w rankingu samorządów podsumowującym mijającą kadencję. Brzeg znalazł się w tym zestawieniu dopiero na 152. pozycji. Wśród miast powiatowych z Opolszczyzny przed nami jest również Kluczbork (144. miejsce).


  • „Zgodnie z zapowiedziami prezentujemy najbardziej wyczekiwane zestawienie. Próbujemy w nim – za pomocą dostępnych wskaźników liczbowych – oszacować sukces, jaki odniosły samorządy w dobiegającej właśnie końca kadencji. W numerach 1 i 2 „Wspólnoty” zaprezentowaliśmy liderów podsumowań cząstkowych: sukcesu finansowego, ekonomicznego, infrastrukturalnego i społecznego. Dziś ostateczne posumowanie stworzone na ich bazie” – informują autorzy rankingu: Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii i kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ranking opiera się m.in. o dane Głównego Urzędu Statystycznego i sprawozdania budżetowe. Poszczególne miejsca w rankingu są sumą czterech wskaźników odnoszących się do finansów, ekonomii, infrastruktury i spraw społecznych. Zestawienie uwzględnia 267 miast powiatowych, przy czym Brzeg znalazł się daleko za liderami, co nie bardzo licuje z dotychczasową narracją lokalnych władz o bogatej gminie rozwijającej się w jakiś szczególny i nadzwyczajny sposób.

Sukces odniosła Nysa, którą sklasyfikowano na bardzo wysokim 13. miejscu. Dalej znalazły się Kędzierzyn-Koźle (73 m.) i Namysłów (75 m.). Za środkiem stawki jest Kluczbork (144 m.) i dopiero Brzeg (152. pozycja). Wśród miast powiatowych Opolszczyzny za nami są Strzelce Opolskie (194. miejsce), Olesno i Krapkowice (kolejno 233 i 234 miejsce) oraz Prudnik (275. pozycja).

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Reklama