Festiwal Piosenki Francuskiej

0
Reklama

W dniach 3-4 października po raz drugi odbył się w Brzegu Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest Brzeskie Centrum Kultury. W tym roku festiwal przyciągnął do Brzegu 21 solistów i grup z niemal wszystkich województw kraju. W zeszłym roku ta liczba była niemal o połowę mniejsza, wszystko wskazuje więc na to, że festiwal dopiero nabiera rozpędu. Cieszy to tym bardziej, że zapowiedziana początkowo na czerwiec impreza mogła w ogóle się nie odbyć. Mała ilość zgłoszeń okazała się być jednak spowodowana dużym natłokiem różnego rodzaju imprez w miesiącach przedwakacyjnych.   
Na II Festiwal Piosenki Francuskiej przysłano 30 zgłoszeń. Siedem z nich nie przeszło kwalifikacji, dwa kolejne podmioty wykonawcze nie dotarły do Brzegu z powodu choroby. Artyści przybyli ze wszystkich stron Polski. Byli reprezentanci województwa: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego. Zabrakło niestety wykonawców z Opolszczyzny. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze wyższa, bo uczestnicy festiwalu zapowiedzieli promowanie imprezy, uznając ją przy tym za wzorcową.
„Podczas festiwalu panował naprawdę znakomity klimat – mówi Adam Bubiłek, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury. Wszyscy uczestnicy zaprzyjaźnili się ze sobą i nie było miejsca na ostrą, niezdrową rywalizację. Sporo osób zapowiedziało, że przyjedzie kolejny raz w przyszłym roku. Pewni tego możemy być w przypadku grupy z Radziejowa, Kalisza, Krakowa, Zbąszynia i Konina.

 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Będziemy w dalszym ciągu budować tę imprezę. Nie chcemy jednak, aby była ona kopią Festiwalu Piosenki Angielskiej. To są dwie zupełnie inne formuły. W FPA wykonawca prezentuje tylko jeden utwór. W przypadku FPF, wykonawcy prezentują w części konkursowej dwa utwory, w tym jeden musi być zaśpiewany po francusku, zaś drugi w dowolnym języku. Dlatego właśnie wykładnikiem werdyktu była znajomość języka francuskiego. Była na przykład grupa, która nie ulokowała się na wysokim miejscu tylko dlatego, że nie śpiewała poprawnie w języku francuskim. Większość nie miała jednak tego problemu”.
W tym roku zabrakło zgłoszeń do kategorii dziecięcej. Cieszy jednak, że pojawił się bardzo dobry zespół z Wielkopolski. Ze względów oszczędnościowych coraz częściej na wszystkich festiwalach w kraju soliści pojawiają się z gotowym podkładem, a to nieco zuboża występ.   

 

Repertuar był bardzo zróżnicowany. Były utwory Edith Piaf, muzyka starofrancuska, a także dużo współczesnego repertuaru. Akustyczna i kameralna sala Brzeskiego Centrum Kultury znakomicie nadała się do prezentowania francuskiej piosenki. Kolejna edycja festiwalu za rok, w październiku.
Komisja w składzie:
Małgorzata Sury – Skrzypiec – pedagog – wokalistka – Opole, Maria Lewosz – romanistka – Brzeg, Tomasz Dragan – redaktor „Nowej Trybuny Opolskiej”, Piotr Skrzypiec – muzyka jazzowy – Opole, Adam Bubiłek – muzyk, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury przyznała następujące nagrody:
Kat. młodzieżowa
I miejsce – Julia Bartkowiak – Śrem (woj. wielkopolskie), II miejsce – Dorota Sacewicz – Biała Podlaska (woj. lubelskie), III miejsce – Martyna Wasylkowicz – Konin (woj. wielkopolskie), wyróżnienie – Aleksandra Antczak – Radziejów (kujawsko-pomorskie)
Kat. dorosłych
I miejsce – Piotr Glanc – Konin (woj. wielkopolskie), II miejsce – Katarzyna Zawiślak – Dolny – Kraków (woj. małopolskie), III miejsca – Jury nie przyznało
Kat. zespołów
I miejsce – Jury nie przyznało, II miejsce – Marzena Pawłowska z zespołem – Zbąszyń (woj. wielkopolskie), III miejsce – Jury nie przyznało, wyróżnienie: Piano Song – Kalisz (woj. wielkopolskie)
Sponsorami imprezy byli: LKJ – Bud Sp. z o. o. oraz Urząd Miasta Brzeg i Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Współorganizatorami FPF byli: Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Brzegu oraz Koło Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.

Reklama