Jak działają kieszonkowcy? Nie daj się okraść.

0
fot. archiwum
Reklama

Okres przedświąteczny, to czas kiedy wydajemy więcej pieniędzy na zakupach niż zwykle. Ale nasze portfele są narażone, nie tylko na ich spustoszenie związane z zakupami. Kiedy w centrach handlowych lub na bazarach, pojawia się więcej klientów, uaktywniają się kieszonkowcy. Dla złodziei, tłok w sklepach czy autobusach są jak żniwa.


Wystarczy kilka sekund aby stracić portfel, telefon czy nawet całą zawartość torebki.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– „Sztuczny tłok”, „na kosę”, „zza parawanu” –  to tylko niektóre metody złodziei kieszonkowych, którzy są szczególnie aktywni w okresie przedświątecznym. Kradną w centrach handlowych, autobusach, pociągach i na dworcach – ostrzegają opolscy policjanci

Na kradzieże jesteśmy narażeni wszędzie tam gdzie pojawia się duże skupisko ludzi. Są też bardziej „wyspecjalizowane” grupy kieszonkowców , którzy potrafią splądrować nasz płaszcz lub kurtkę w restauracji czy na przystanku autobusowym. Kieszonkowców nie rozpoznamy po wyglądzie. Potrafią idealnie odnaleźć się w każdej sytuacji. Najczęściej działają w grupach kilkuosobowych, gdzie każdy z nich ma przypisane zadanie. Prowadzą obserwację całego otoczenia, następnie typują ofiarę. Sztuczny tłum, małe zamieszanie, kradzież i szybkie przekazanie łupu tzw. „konikowi” czyli osobie, która oddala się ze skradzionym przedmiotem w bezpieczne miejsce.

Ofiarami kradzieży mogą stać się mężczyźni jak i kobiety. Ważne jest aby nie trzymać portfela w tylnej kieszeni spodni, czy rozpiętych torebkach przewieszonych przez ramię. Jeśli w restauracji odwieszamy swoje nakrycie wierzchnie, musimy pamiętać aby zabrać z niego wszystkie cenne przedmioty. Bywały przypadki, że złodzieje skradli dokumenty, klucze od auta i domu. W ciągu jednej chwili, ofiara oprócz gotówki, straciła drogi pojazd i część wyposażenia swojego mieszkania.

Sprzyjającym czynnikiem dla złodziei, niestety pozostaje ludzka obojętność. Policjanci przeprowadzili eksperyment, który obnażył obojętność wobec prób kradzieży. Na 10 przypadków kradzieży, zareagowały tylko dwie osoby.


źródło: TVN24/x-news


źródło: Opolska Policja

Reklama