Brzeskie „Wodociągi” przyjazne studentom

0
Reklama

Wiadomo, że we współczesnej Polsce znalezienie po studiach pracy w wyuczonym kierunku stanowi często nie lada wyzwanie, pomijając ogólny fakt znacznego bezrobocia wśród absolwentów. Kluczem do rozwiązania tego problemu może być nawiązywanie współpracy między uczelniami a potencjalnymi pracodawcami. PWiK podpisało taką umowę z Politechniką Opolską dn. 25.09.2014 r.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wygląda na to, iż w tej kwestii coś ruszyło. Dnia 11.12.2014 r. brzeska oczyszczalnia gościła wycieczkę ok. 30 studentów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki z Katedry Innowacji Procesów Technologicznych. Grupie przewodziła dr Anna Duczkowska-Kądziel, która dostrzegła w przyjętych na nowoczesnym obiekcie rozwiązaniach inspirację dla ciekawych prac magisterskich. W arkana urządzeń i technologii wprowadzała młodych ludzi kierowniczka oczyszczalni – Marta Sudak. Niewykluczone, że za niedługo część młodych ludzi, którzy obserwowali z zaciekawieniem kolejne urządzenia ciągu technologicznego, wkrótce powróci tu by robić swoje naukowe badania. Taki jest jeden z celów podpisanej umowy. Studenci nie ograniczają się do wiedzy książkowej, dostrzegają praktyczne zastosowania wyuczonych teorii. Pokazują się zarazem potencjalnemu pracodawcy. Przedsiębiorstwo zyskuje interesujący materiał badawczy, który w przypadku odpowiednio skonstruowanej problematyki ma szansę stać się przyczynkiem do wprowadzenia innowacji zwiększających efektywność prowadzonych procesów. Ambicja młodych ludzi z pewnością popłaci stanowiąc argument przemawiający za potencjalnym zatrudnieniem lub uzyskaniem referencji dla innych pracodawców w branży. W pierwszej dekadzie XXI w. w trakcie realizacji projektu unijnego „Oczyszczanie ścieków w Brzegu” to właśnie młodzi ludzie świeżo po studiach zasilili szeregi Jednostki Realizującej Projekt i jak pokazało doświadczenie świetnie sprawdzili się w powierzonych zadaniach. Przypominamy, że Projekt został przyjęty przez Komisję Europejską bez uwag co jest niewątpliwym sukcesem i pięknie wyróżnia się na mapie całego kraju.

Współpraca z uczelniami czy samymi studentami zachodziła już w latach poprzednich, jednak nigdy nie miała tak zorganizowanego charakteru jak obecnie. We wrześniu 2014 r. do rąk Prezesa Marka Starczyka dotarło podziękowanie od Dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego za „współpracę ze stypendystkami/stypendystami projektu pn. Studia doktoranckie – inwestycja w kadrę naukową województwa opolskiego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Obiekty i technologie PWiK już niejednokrotnie stanowiły przyczynek dla rozmaitych opracowań naukowych, w tym prac magisterskich, czy nawet doktoranckich. Za przykład ostatniej może posłużyć praca „Modelowanie procesu biologicznego oczyszczania ścieków w złożu tarczowym napędzanym powietrzem” pisana przez mgr inż. Joannę Ryschkę pod opieką promotora dr hab. inż. Adama Raka.

W prawdzie wątpliwe jest by inicjatywa polegająca na współpracy środowisk naukowych z zakładami pracy w obecnym charakterze wyeliminowała problem bezrobocia wśród absolwentów, jest jednak wyrazistym światełkiem w tunelu. Optymalnym rozwiązaniem byłoby gdyby to rynek pracy określał jakie kierunki są wybierane przez młodych ludzi, tak by ilość wykształconych odpowiadała faktycznemu zapotrzebowaniu. Czy jest to jednak wykonalne?

brzeskie wodociagi (Kopiowanie)

Reklama