Złota Księga zasłużonych dla Ziemi Śląskiej

0
Reklama

Żył 127 lat temu, ale historia nie zatarła śladu po tym wielkim patriocie, nauczycielu i publicyście. Karol Miarka, – bo o nim mowa – przetrwał w naszej pamięci również dlatego, że od 27 lat wśród najznakomitszych osób związanych z kulturą i nauką śląskiego regionu wręcza się wyróżnienia im. K. Miarki, przyznawane przez marszałków województwa opolskiego i śląskiego. Do tej pory nagrodę w postaci pieniężnej oraz uznaniowego dyplomu i statuetki otrzymało ponad 90 osób. Wśród nich, w latach poprzednich znalazł się m.in.: profesor UO Stanisław Nicieja, twórca zespołu „Śląsk” Stanisław Hadyna, kompozytor Wojciech Kilar, abp Damian Zimoń i prof. Dorota Simonides.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Kapituła nagrody im. Karola Miarki zdecydowała, że XXVII podsumowanie konkursu odbędzie się 23.10 br. (tradycyjnie w dzień urodzin patrona śląskiego społeczeństwa) na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

 

Gośćmi honorowymi konkursowej gali byli m.in. :Wicemarszałek Województwa Opolskiego Teresa Karol, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Zbyszek Zaborowski, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Henrykiem Mazurkiewiczem, Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Mariuszem Grochowskim, Radny Sejmiku Woj. Opolskiego Dariusz Byczkowski i prodziekan WSH-E w Brzegu Bożena Bobeł.

 

 Tegorocznymi laureatami nagrody zostali prof. Cecylia Heller- nauczyciel dyplomowany Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk- kierownik Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec- profesor nadzwyczajny Uniwersytetu  Opolskiego, badacz archiwów i bibliotek watykańskich, prof. dr hab. inż. Marek Trombski- współzałożyciel i rektor Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielski Białej -działacz samorządowy i dr hab. Dariusz Złotowski — profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie,  badający  historię Częstochowy .

 

Uroczystość uświetnił koncertem  Chór im. Adama Mickiewicza z Głubczyc pod dyrekcją Tadeusza Ekerta.

 

Słowo o patronie nagrody wygłosił prof. dr hab. Jan Malicki, dyrektor biblioteki Śląskiej w Katowicach. Opisując postać  Karola Miarki podkreślił, że był on człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym, niezwykle oddanym swojej pracy zawodowej i działalności społecznej. Śląsk był dla niego nie tylko miejscem urodzenia i pracy ale małą Ojczyzną, godną uwielbienia i propagowania jego uroków. Karol Miarka był również inicjatorem powstania Biblioteki Katolickiej, założycielem i redaktorem pisma „Katolik” i „Zwiastun Górnośląski”. Dlatego też otrzymanie prestiżowych nagród jego imienia postrzegane jest za wielki zaszczyt i docenienie działalności zawodowej i społecznej , co podkreślali w swoich wystąpieniach wszyscy laureaci XXVII edycji  nagrody.

 

Reklama