Narodowe Święto Niepodległości

0
Reklama

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Właśnie w ten dzień 1918 roku, po 123 latach niewoli, Nasza Ojczyzna na powrót pojawiła się na mapach Europy. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

10 listopada, po szesnastu miesiącach więzienia, z twierdzy magdeburskiej do Warszawy powrócił Józef Piłsudski. Dzień później Niemcy podpisały rozejm z aliantami, a Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem. Wkrótce objął on całkowitą władze w państwie, powołał rząd oraz, do czasu zebrania się Sejmu Ustawodawczego, został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Listopad 1918 stał się momentem eksplozji radości, która natychmiast rozprzestrzeniła się na całą odrodzoną Rzeczpospolitą.

Dzień 11 listopada został ustanowiony świętem państwowym po praz pierwszy w 1937 roku. W latach okupacji hitlerowskiej, a także w czasie rządów komunistycznych obchodzenie tej uroczystości było zakazane. Ustawą Sejmu obchody Dnia Niepodległości przywrócono dopiero w 1989.
To najważniejsze święto państwowe, nieprzerwanie od dwudziestu lat, odbywa się we wszystkich miastach Polski. Największe obchody maja miejsce w Warszawie, na placu Józefa Piłsudskiego, pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Dzisiaj, po 91 latach od odzyskania niepodległości, apele pamięci i uroczyste defilady upamiętniające to wydarzenie odbyły się we wszystkich miastach w Polsce. Wszędzie tam gdzie rozbrzmiewały salwy honorowe przypominano o tym, że burzliwy rok 1918 był czasem, gdy nawet politycy z przeciwnych partii potrafili dojść do porozumienia dla dobra odradzającej się ojczyzny i o tym, że za jej wolność krew przelewali powstańcy styczniowi i listopadowi oraz tysiące żołnierzy walczących na polach bitew I Wojny Światowej.
 

Reklama