Sukces Festiwalu Gier Planszowych

0
Reklama

Druga edycja brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych upłynęła bardzo ekscytująco i pod znakiem wielu atrakcji. Już pierwszego dnia, od samego rana, sale brzeskiego Ratusza wypełnione były po same brzegi. Wśród przybyłych amatorów „planszówek” było wielu mieszkańców naszego miasta, ale także goście z całej Polski m.in. z: Wrocławia, Opola, Warszawy, Gliwic i Nowego Sącza.
Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego. Głównymi organizatorami imprezy byli Beata i Krzysztof Olszewscy, a współorganizatorem Urząd Miasta Brzegu.
Na imprezę przybyli zarówno wytrawni gracze, jak i zupełni nowicjusze. Tym którzy jeszcze nie połknęli bakcyla „planszówek” specjalnie wyznaczone osoby tłumaczyły zasady poszczególnych gier. A było w czym wybierać. Stoły w ratuszu wprost uginały się od różnorodnych tytułów. W każdy z nich można było zagrać na miejscu. Na festiwal przyjechało także wiele wydawnictw, które na swoich stoiskach oferowały szeroki pakiet gier. Chętnych do ich nabycia nie brakowało.
Jedną z głównych atrakcji brzeskiego Festiwalu, była premiera polskiej wersji gry Boże Igrzysko, wydanej przez Phalanx Games Polska. Gra obejmuje dzieje I Rzeczypospolitej, od czasu panowania dynastii Jagiellonów i wojen z Zakonem Krzyżackim, aż po rozbiory Polski w XVIII wieku. Zasady gry są proste: każdy z graczy wciela się w rolę wybranego przywódcy jednej z głównych familii magnackich tamtych czasów i obiera taką strategię działania, aby znaleźć kompromis między interesem własnego rodu, a dobrem całej Rzeczypospolitej.

Ważnym wydarzeniem imprezy były także Mistrzostwa Polski w Pentago. Jest to bardzo atrakcyjna gra strategiczna, rozgrywana na czterech oddzielnych platformach o wymiarach 3×3 pola, które w całości tworzą jedną planszę o wymiarach 6×6 pól. Każdy gracz ma do dyspozycji osiemnaście kulek, białych lub czarnych. Gracze na zmianę umieszczają kulki na planszy i obracają jedną z czterech platform o 90 stopni, zgodnie lub nie z ruchem wskazówek zegara. Wygrywa ten, kto jako pierwszy ułoży rząd pięciu kulek swojego koloru.
Czterej najlepsi gracze otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody, zarówno pieniężne jak i rzeczowe. Ponadto trzech najlepszych graczy turnieju, dodatkowo otrzymało puchar Burmistrza Miasta Brzegu.
Kolejnym ważnym wydarzeniem II brzeskiego Festiwalu „planszówek” były Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Carrom (indyjski bilard), który szczególnie popularny jest w Azji. Gra przeznaczona jest dla dwóch lub czterech graczy, których zadanie polega na wbiciu wszystkich krążków do którejkolwiek z łuz. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy umieści w łuzach wszystkie swoje krążki. Do turnieju przystąpili najlepsi gracze z całej Polski. Finalistów wyłoniono podczas eliminacji, które odbyły się pierwszego dnia festiwalu. Faza eliminacyjna została rozegrana w systemie szwajcarskim. Natomiast finał rozegrany został w systemie pucharowym. Każdy mecz został rozegrany w systemie do 25 punktów, 8 rozbić, z limitem czasu 45 + 5 minut. Finał rozegrano w systemie lepszy z trzech meczy bez limitu czasowego. Na najlepszych czekały niezwykle atrakcyjne nagrody, które wręczali wspólnie burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, główni organizatorzy i sponsorzy. Zwycięzca w Carrom otrzymał markowy, 32-calowy telewizor ufundowany przez brzeski magistrat. O słodką stronę Festiwalu zadbały fabryki słodyczy: Odra i Cadbury.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Świat gier planszowych to nie tylko kraina czystej zabawy, ale często lekcje historii, matematyki i ogólnej wiedzy o otaczającym nas świecie. Zaczęło się w Polsce (gra planszowa z elementami gry karcianej, o charakterze promocyjno – edukacyjnym) powstała w związku z ubiegłorocznymi obchodami dwóch ważnych dla Polski i Świata rocznic: wybuchem II Wojny Światowej oraz obrad Okrągłego Stołu i wyborów czerwca 1989 roku. Patronami wydawnictwa są m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Ramy historyczne gry to okres 1939 – 1989. Gra polega na rywalizacji graczy, którzy wcielając się w wybraną postać historyczną żyjącą w okresie 1939 – 1989 w Polsce, starają się dotrzeć do obrad Okrągłego Stołu w ’89 roku. Zawodnicy muszą pokonać wiele trudności i przeciwności losu, aby w końcu móc budować wolną Polskę. Zakończenie gry zależy tylko od samych graczy. W zależności od podjętych decyzji i dokonanych wyborów zależeć będzie finał gry. Może on przedstawiać odmienną od faktycznej wersję historii tego okresu.

festiwal8.jpg

Wydawnictwo Hobbit proponuje grę edukacyjną Dixit. Na pomysł stworzenia gry wpadł francuski psycholog, który przez zabawę chciał przełamać bariery językowe i poszerzyć zasób słownictwa tzw. trudnej młodzieży. Gra okazała się świetnym pomysłem i przyniosła bardzo dobre efekty. Młodzież poznała nowe zwroty i określenia, co pozwoliło jej porozumiewać się także w języku z poza ich subkultury.
Gra jest bardzo łatwa i przyjemna, czas jednej rozgrywki to ok. 30 min. Na początku każdy z graczy otrzymuje sześć wielkoformatowych kart, pięknie i bardzo szczegółowo ilustrowanych. Jeden z graczy wciela się w rolę narratora. Narrator przedstawia na głos swoje skojarzenie, jednej z sześciu kart które otrzymał, poczym odkłada ją. Gra charakteryzuje się pełną dowolnością. Skojarzenia można zawęzić lub rozszerzyć do jakiejś konkretnej dziedziny, filmu lub książki. Mamy tu całkowicie wolną rękę. Forma ekspresji jest także dowolna. Możemy mówi, gestykulować, recytować, śpiewać i tańczyć. Pozostali gracze próbują z pośród swoich krat, znaleźć tę która jest najbliższa skojarzeniu narratora. Wszyscy zawodnicy wybrane przez siebie karty, pokazują tylko narratorowi, następnie każdy z nich prezentuje je w wybranej formie. Potem narrator tasuje swoją kartę wraz z kartami wybranymi przez pozostałych graczy i rozkłada je na stole. Następnie gracze głosują, która ich zdaniem karta należała do narratora. Ci którzy odgadną prawidłowo otrzymują punkty, tym którym się nie uda nie dostają punktów. Gra toczy się do zdobycia 30 punktów – tłumaczy pan Marek Przepiórka, przedstawiciel wydawnictwa Hobbit.

festiwal6.jpg

Druga edycja brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych, okazała się fantastyczną imprezą, która zachęciła do zabawy i rywalizacji wielu wielbicieli „planszówek”. Liczne turnieje, w których przybyli fani mogli wziąć udział, dostarczyły im wielu emocji. Przeprowadzone Mistrzostwa w Pentago i Carrom zdecydowanie podniosły rangę festiwalu. Dzięki takim imprezom jak ta, wielu ludzi pozna inny niż tylko komputerowy, świat gier.
Z niecierpliwością czekamy na następną edycję Festiwalu, która odbędzie się już za rok.

 

Katarzyna Gęsiarz
 

Reklama