Kontynuujemy tradycje cz. I

0
Reklama

Publiczne Gimnazjum w Kościerzycach jest kontynuacją ponad sześćdziesięcioletniej tradycji placówki. Po zakończeniu II wojny światowej pierwszym budynkiem szkolnym był obiekt w Kościerzycach pod numerem 61. Młodzież uczyła się tam w latach 1945 – 1961. W styczniu 1961 uczniowie przenieśli się już do nowego obiektu pod numerem 31. 6 maja 1977 r. w placówce odbyła się uroczystość nadania imienia oraz przekazania sztandaru. Zbiorcza Szkoła Gminna Kościerzycach wybrała jako patrona wielkiego Polaka – Tadeusza Kościuszkę. 1 września 1999 roku Rada Gminy w Lubszy powołała do życia Publiczne Gimnazjum w Kościerzycach, którego siedzibą , razem ze Szkołą Podstawową do 2001 roku, był budynek nr 31. Po tym czasie SP znalazła swoją siedzibę w Czepielowicach.
Kościuszko nadal patronem
Decyzja o tym, że gimnazjum będzie kontynuować wspaniałe tradycje kościerzyckiej szkoły, została sformalizowana podczas pięknej uroczystości sześćdziesięciolecia placówki, która odbyła się z inicjatywy pierwszego dyrektora gimnazjum mgr Wandy Sulikowskiej 14 października 2005 roku. Decyzja dojrzewa, ale wspólna deklaracja Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. – pani Elżbiety Nalewaj, przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Katarzyny Michalak, dyrektora szkoły mgr. Romana Czechowskiego,(podpis w imieniu nauczycieli i pracowników szkoły), została skierowana do Rady Gminy w Lubszy, która zaakceptowała wniosek i 24 marca 2007 r. odbyła się uroczystość nadania gimnazjum imienia Naczelnika.


Od samego początku istnienia gimnazjum jest, aby nasza szkoła była najlepsza, w której nie ma porażek i która wszyscy uczniowie kończą, ze świadomością, jaki mają talent, jakie zdolności, jaki typ inteligencji, dzięki którym mogą stać się kimkolwiek chcą.
We wrześniu 2002 r. sformułowaliśmy wizję naszego gimnazjum: „Nasza placówka jest centrum edukacji, sportu i rekreacji, kultury i turystyki przyrodniczej gminy Lubsza. Placówką otwartą dla całej gminnej społeczności. Miejscem, w którym proces nauczania – uczenie się stanowi radosne przeżycie dla uczniów i nauczycieli. Osiągamy to poprzez stosowanie metod aktywnych i technik przyspieszonego uczenia się. Miejscem, w którym można realizować swoje aspiracje i zainteresowania: artystyczne, sportowe, turystyczne, naukowe i przyrodnicze. Placówkę łączą bardzo silne więzy współpracy z rodzicami i młodzieżą. Sprawia to, że oddziaływania wychowawcze są spójnie i sprzyjają kontynuowaniu bogatych tradycji placówki. Gimnazjum włącza się bardzo aktywnie do działań na rzecz środowiska, wspomagając je w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Placówka jest świetnie wyposażona i profesjonalnie przygotowana do prowadzenia ciekawych różnorodnych imprez, zajęć i szkoleń. Poprzez soją szeroką działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą wspiera w wykorzystywaniu mocnych stron, w zamienianiu zagrożeń w szanse.”
Nasze osiągnięcia
Od 1 września 1999 roku do 19 czerwca 2009 roku nasze gimnazjum ukończyło 778 uczniów. Ogromna większość spośród nich podjęła dalszą naukę w szkołach średnich uzyskując maturę, wielu studiuje na wyższych uczelniach. Od samego początku funkcjonowania a w gimnazjum po dzień dzisiejszy w placówce uczyło i wychowywało 41 pedagogów. Obecnie pracuje 21 nauczycieli – wszyscy z wyższym wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym.
Jesteśmy przekonani, że szkoła nasza jest bezpieczna, poszukująca i otwarta dla całej lokalnej społeczności. Możemy pochwalić się szkolnym teatrem „Konwikt”, klubami : ekologicznym, turystyki, kolarskiej, europejskim, dziennikarskim , muzycznym oraz porady rówieśniczej. Od 2003 r. funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy z kilkoma sekcjami. Wizytówką szkoły są z pewnością Międzyszkolne Igrzyska Olimpijskie, które organizujemy rokrocznie dla ponad 300 uczniów z kilku powiatów. Dumni jesteśmy z pracy Samorządu Uczniowskiego, który decyduje o bardzo wielu sprawach szkolnych. Całe nasze wychowanie oparliśmy na trzech filarach: odpowiedzialność, samorządność, działanie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Najważniejsza – aktywność
Cyklicznie bierzemy udział w różnych konkursach, przeglądach, festiwalach. Wychodzimy bowiem z założenia, że zdrowe współzawodnictwo będzie w przyszłości przynosić obfite owoce. Niektóre już zbieramy. Nasza uczennica Mirella Wolf startowała w finałach powiatowych i wojewódzkich z wiedzy o PCK, wygrywając je, w 2006 roku doszła do finału ogólnopolskiego (zajęła IV miejsce). Artur Grzesiak w 2008 r. zajął III miejsce w finale XIII Opolskiego Konkursu Informatycznego, „ Konwikt” wygrał w 2005 roku Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej Szkół w Grodkowie. Mieliśmy także wojewódzkich finalistów konkursów przedmiotowych: Łukasz Krzykowski – informatyka (III miejsce w 2003 r.), Martyna Owsiak – Język polski (2004), Mirella Wolf, Bogusława Michalak – geografia (2006) Artur Grzesiak – język angielski ( 2009), Artur Grzesiak, Wojciech Rosiński – fizyka (2009), Dwoje naszych uczniów uzyskało prestiżową nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego – Prymus Opolszczyzny: Anna Muszak (2007), Michał Jakubowski (2008). Powodem do dumy jest niewątpliwie udział w ogólnopolskich projektach: „Szkoła marzeń”, „Szkoła na Tak” i „Szkoła bez przemocy”. Bardzo dobrze rozwijają się: Klub Porady Rówieśniczej”, „Klub Muzyczny” i „Klub dziennikarski”. Od grudnia 2006 r. szkolni dziennikarze redagują gazetę o gminnym zasięgu. Klub, dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym, zyskał w szkole siedzibę z nowoczesnym wyposażeniem – maszyna do drukowania gazety, komputer z drukarką, 4 cyfrowe aparaty fotograficzne. Niezwykle cenne dla uczniów są warsztaty z dziennikarzami.
Klub Porady Rówieśniczej tworzą uczniowie, których wybrali koledzy. Pracują systematycznie, pod kierunkiem psychologów, nad zagadnieniami profilaktyki rówieśniczej.
W roku 2003 projekt złożony przez mgr Monikę Wodiany uzyskał najwyższe uznanie w województwie i za ok. 8 tys. zł mogliśmy zorganizować Szkolny Ośrodek Kariery. Młodzież może więc planować swoją przyszłość edukacyjna i zawodową w sposób metodyczny i profesjonalny.
Uczniowski Klub Sportowy powstał w 2003 r. z inicjatywy pana Sławomira Burskiego. Członkami klubu są nasi uczniowie oraz absolwenci. Prowadzimy sekcje o charakterze współzawodnictwa sportowego oraz sekcje rekreacyjne.
Od wielu lat ,w ramach wolontariatu, prowadzimy koła zainteresowań ze wszystkich przedmiotów nauczania. Stąd udział naszych uczniów w konkursach, przeglądach i festiwalach. Dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce proponujemy zespoły i klasy wyrównawcze oraz konsultacje przedmiotowe. Doskonalimy się w organizacji i zarządzaniu. Musimy izby lekcyjne zmieniać na gabinety i laboratoria. W 2009 r. została oddana bardzo nowoczesna pracownia fizyczno – chemiczna. Uczniowie korzystają także ze szkolnego internetowego Centrum Informacji Multimidialnej.
Nasze marzenia
Szkole na pewno potrzebna jest nowoczesna sala gimnastyczna z zapleczem. Marzymy także o reprezentacyjnej auli, bibliotece i kompleksie boisk sportowych. Czynimy starania w celu pełnej informatyzacji szkoły udział w projekcie E. Szkoła.
Dochodzenie szkoły do nowoczesności jest procesem długim. Potrzebne do tego jest zaangażowanie i współdziałanie wszystkich , którym zależy na wysokiej jakości edukacji. Mamy duży potencjał i wiele kreatywności, a postawa młodzieży już zaczyna świadczyć o słuszności naszych działań. Jestem głęboko przekonany, że absolwent Publicznego Gimnazjum im. T. Kościuszki w Kościerzycach to naprawdę ktoś niepowtarzalny.

Reklama