Bezpieczne Święta Wielkanocne

0
policja.jpg
Reklama

W świąteczny poniedziałek wielu żartownisiów i zwykłych chuliganów, by "podtrzymać tradycję", oblewać może przechodniów wodą. Kary dla takich osób będą surowe. By tradycja nie zmieniła się w chuligańskie wybryki nad bezpieczeństwem czuwać będą policjanci.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

 

Brzeska Policja apeluje do młodych ludzi, którzy w poniedziałek wielkanocny zamierzają oblewać innych wodą     o zachowanie rozsądku. Pamiętajmy, że oblewanie przechodniów, bez względu na ich wiek jest zabronione. Jeśli ktoś zamierza „podtrzymać tradycję”, może to robić w grupie znajomych, którzy na taką zabawę wyrażają zgodę. Pamiętajmy, by przypomnieć swoim dzieciom, że oblanie drugiej osoby wodą jest naruszeniem nietykalności cielesnej. Jeśli zachowanie takie doprowadzi do zniszczenia torebki czy odzieży to konsekwencje finansowe poniosą w tym przypadku rodzice.
Pamiętajmy, że:
– oblanie szyb jadącego samochodu czy rowerzysty to wykroczenie – zachowanie takie może spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku;
– polanie osoby substancją, która zniszczy ubranie narazi nas na odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo (w zależności od wartości odzieży zniszczonej);
– wdzieranie się do czyjegoś mieszkania, domu czy lokalu, by kogoś polać albo wbrew żądaniu uprawnionej osoby jest przestępstwem naruszenia miru domowego;
– rzucanie woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewanie cieczy przez okno to wykroczenie-możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł;
– wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów, środków komunikacji miejskiej, a także oblewanie przechodniów traktowane będzie jak wykroczenie chuligańskie – tu także możemy być ukarani mandatem do 500 złotych.

 


Mieszkanie: Wszystkim wyjeżdżającym przypominamy o konieczności dobrego zabezpieczenia mieszkania, zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących nie wolno zapominać o okienkach dachowych i piwnicznych.
Przed wyjazdem dobrze jest porozumieć się z członkiem rodziny lub zaufanym sąsiadem, który mógłby nam doglądać domu czy mieszkania podczas naszej nieobecności.

Samochód: Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych samochodów. Nie pozostawiajmy ich w odludnych i ciemnych miejscach. Pamiętajmy, aby korzystać z posiadanych systemów zabezpieczenia mechanicznego lub elektronicznego. Nie pozostawiajmy w samochodach paneli radioodtwarzaczy lub innych cennych przedmiotów. W wielu przypadkach to przysłowiowa okazja czyni złodzieja, a telefon komórkowy, torebka czy saszetka pozostawiona w aucie może jedynie zachęcić włamywacza.

Złodziej kieszonkowy: Okres przedświątecznych zakupów to także czas wzmożonej aktywności kieszonkowców. Duże skupiska ludzi w sklepach i na targowiskach, a także w miejscach kultu religijnego, sprzyjają wzmożonej działalności złodziei kieszonkowych. Złodzieje często sami powodują tzw. "sztuczny tłok", by w powstałym zamieszaniu łatwiej mogli dokonać kradzieży. Wykorzystują naszą nieuwagę i zaaferowanie zakupami.

Kierowca: Do kierowców apelujemy o dostosowanie się do warunków i sytuacji, jakie mogą wystąpić na drogach w tym okresie. Apelujemy więc do kierujących pojazdami, by jeździli ze szczególną ostrożnością i pamiętali o tym, że piesi są równorzędnymi użytkownikami dróg.

 

Pamiętajmy, że odpowiednie zadbanie o własne bezpieczeństwo w wielu sytuacjach może uchronić nas od stania się ofiarą przestępstwa.

Reklama