Roland Reche – honorowym obywatelem Brzegu

0
Reklama

Podczas ostatniej sesji Rada Miasta przyznała tytuł honorowego obywatela miasta Brzegu Rolandowi Reche.

 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W środę 28 kwietnia Roland Reche został piątym już honorowym obywatelem Brzegu. Roland Reche jest od 1996 roku przewodniczącym Bundesvereinugung der Brieger – stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu z siedzibą w Goslar – miasta partnerskiego Brzegu. Tytuł odbierze podczas zjazdu byłych Brzeżan, który odbędzie się w dniach 6 – 9 maja w Goslar.
– Jest to człowiek, dzięki któremu powstało partnerstwo Brzegu i Goslar, który bardzo mocno zaangażował się w pojednanie polsko-niemieckie – mówi Mariusz Grochowski, przewodniczący Rady Miasta. – Za swoje zasługi został odznaczony między innymi przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Współpraca pomiędzy Brzegiem i Goslar opiera się w głównej mierze na wymianie młodzieży szkolnej i wymianie kulturalnej.
Na zjazd byłych Brzeżan w Goslar w dniach 6 – 9 maja zostali zaproszeni miedzy innymi burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej, którzy wręczą Rolandowi Reche tytuł honorowego obywatela.
Do tej pory tytuł honorowego obywatela Brzegu otrzymali: Kurt Masur, Zbigniew Bąkowski, Ryszard Gruszka, Jan Milun i Roland Reche.

Sylwetka Rolanda Reche

Urodził się w Kluczborku 10 sierpnia 1922 roku w rodzinie urzędnika miejskiego, sprawującego w latach 1932-1934 funkcję burmistrza. Do Brzegu przeprowadził się w 1934 roku, kiedy to jego ojciec, Waldemar Reche, traci posadę z powodu braku przynależności do NSDAP. W Brzegu Waldemar Reche, zostaje najpierw skarbnikiem miasta, później zastępcą burmistrza, by wraz z wybuchem II wojny światowej objąć stanowisko burmistrza. Piastował je do momentu opuszczenia Brzegu przez Niemców w 1945 roku.
Roland Reche w 1939 roku zdaje maturę i rozpoczyna służbę wojskową. Jako marynarz trafia na pokład pancernika „Gneisenau” i walczy u wybrzeży Norwegii. Rozpoczyna studia techniczne w Berlinie, a nastepnie trafia na okręt podwodny „U 254” prowadzący działania wojenne na Atlantyku. Wojnę kończy ze stopniem porucznika trafiając do niewoli angielskiej na trzy lata.
Po opuszczeniu niewoli angielskiej w 1948 roku wraca do Niemiec i osiada w Plön. Rozpoczyna naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a w 1951 roku pracę w Grund- u. Hauptschule Plön. Po piętnastu latach podejmuje kolejne studia, tym razem jest to literatura niemiecka i geografia. W 1967r. przenosi się do Realschule Plön.
Przez cały ten okres nie opuszcza go idea pojednania między narodami. Aby realizować swe marzenia wstępuje do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i zasiada przez 28 lat w lokalnym samorządzie. Angażuje się w polsko-niemieckie pojednanie. Razem z córką zakłada w 1972 roku Polsko-Niemieckie Towarzystwo z siedzibą w Kilonii. Organizuje konferencje, seminaria, imprezy kulturalne i wyjazdy do Polski. Dzięki temu w 1985 roku zostaje podpisana umowa partnerska pomiędzy Kilonią a Gdynią. Współpracę z kilońskim towarzystwem kończy w 1993 roku, by w 1996 objąć stanowisko przewodniczącego Bundesvereinugung der Brieger – stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu z siedzibą w Goslar. Cztery lata później Brzeg podpisuje umowę partnerską z Goslar. Współpraca obejmuje szkoły, urzędy, czy instytucje kultury. Wydanych zostaje kilka publikacji poświęconych historii regionu, a kościół św. Piotra i Pawła dzięki partnerstwu zostaje częściowo odbudowany.
Za swoje zasługi Roland Reche dostaje odznakę „Gdynia Za Zasługi”, a z rąk prezydenta RP otrzymuje Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. 50 lat po wybuchu II wojny światowej – 1 września 1989 roku uczestniczy w obchodach rocznicowych na Westerplatte.

Rafał Ochociński

Od autora: przy zbieraniu informacji dotyczących Rolanda Reche korzystałem z artykułu Pawła Pawlity zamieszczonego na blogu „Historia Magistra Vitae” http://hiberni.blox.pl/2009/03/Moja-dusza-zostala-w-Brzegu.html.
 

Reklama