Od jutra nowe przepisy dotyczące przewożenia dziecka

1
Reklama

Od piątku 15 maja zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Część wymagań została zaostrzonych, a część uległa złagodzeniu. Najważniejsza zmiana głosi, że o konieczności przewożenia dziecka w foteliku nie decyduje już wiek, a jego wzrost. Czasem przewóz dziecka jest całkowicie zabroniony, a czasem wystarczy przypięcie pasami.


Nowelizacja została wprowadzona Ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591). Tym samym Polska wdraża w tym zakresie przepisy UE, m.in. dyrektywę Komisji 2014/37/UE, dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dzieci w pojazdach.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dzięki nowym przepisom następuje zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach, przy pozostawieniu ogólnego obowiązku przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu w foteliku. Dopuszczalne będzie przewożenie dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika lub innego urządzenia, na tylnym siedzeniu pojazdu.

Możliwe będzie również przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika, na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika. W praktyce ten przepis ma zastosowanie dla przewozu typowym samochodem osobowym, a więc przeznaczonym dla maksymalnie 5 osób łącznie z kierowcą. W samochodach osobowych o liczbie miejsc 6-9 i dwóch rzędach tylnych siedzeń, ze względu na odpowiednio duże wymiary (w tym szerokość siedzeń), zainstalowanie urządzenia przytrzymującego dla każdego przewożonego dziecka nie stwarza już żadnych problemów.

Nowelizacja zawiera również bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dzieci, a także bezwzględny zakaz przewożenia bez fotelika lub innego urządzenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowaniu fotelika.

Podsumowując, w porównaniu do dotychczasowych przepisów znikło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc, również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Nie wolno przewozić dzieci poniżej 3 lat w pojazdach bez pasów, np. historycznych.

Aktualny pozostaje zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, z tą jednak różnicą, że przepis ten dostosowano do postępu technicznego. Nie jest już istotny sam fakt wyposażenia pojazdu w poduszkę powietrzną dla pasażera, co dotychczas wykluczało możliwość przewożenia dziecka w taki sposób, lecz to, czy jest ona aktywna. Ponadto – w odróżnieniu od dotychczasowego brzmienia – przepis ten umożliwia przewożenie dziecka na przednim siedzeniu pojazdu z wykorzystaniem zarówno fotelika bezpieczeństwa, jak również innego urządzenia przytrzymującego.

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. A już od poniedziałku 18 maja wejdą w życie kolejne zmiany w kodeksie drogowym.

424212_34052159

źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Komenda Główna Policji
fot. freeimages.com

Reklama