Odszedł Profesor – Stanisław Gawlik

0
Reklama

Gdy dobry człowiek odchodzi, to zawsze jest za wcześnie. Tymi słowami żegnał na zawsze, swego wiernego parafianina profesora Stanisława Gawlika, ks. proboszcz Eugeniusz Bojakowski. Chociaż choroba trawiła Go od jakiegoś czasu Profesor miał zbyt wiele zajęć, by się nią przejmować. Przyszedł jednak ten moment, że nieuleczalna choroba powaliła organizm.
Profesor dr hab. Stanisław Gawlik przyszedł na świat 10 listopada 1928 roku w Brzezinach koło Robczyc. Tu ukończył szkołę powszechną , a na tajnych, okupacyjnych kompletach – gimnazjum. Po wojnie uczęszczał do liceum w Robczycach, gdzie zdał maturę w 1947 roku. Wychowany w rodzinie i środowisku narodowo – religijnym zaangażował się, jako członek WiN-u w działalność przeciwko sowieckiej dominacji w Polsce. Życie nie szczędziło Mu bolesnych ciosów. Mimo wyjazdu ze stron rodzinnych na  ziemie zachodnie, został wytropiony i w 1952 roku skazany na 6 lat więzienia „ za działalność na szkodę państwa ludowego”. Jako więzień zmuszony był m.in. do pracy w kamieniołomach. Zmiana sytuacji politycznej w 1956 roku, zwanej odwilżą, przyniosła młodemu nauczycielowi wolność. Nie obnosił się ze swoja martyrologią, o krzywdach starał się zapomnieć, przebaczając po chrześcijańsku prześladowcom.
Po wyjściu na wolność od razu podjął pracę w umiłowanym , nauczycielskim zawodzie. Pełnił funkcje kierownika szkół w Lewinie Brzeskim, Skorogoszczy, Czeskiej Wsi. Podwyższał swoje kwalifikacje zaocznie  na wydziale historii WSP w Krakowie, a następnie studiował pedagogikę na opolskiej WSP, gdzie pod kierunkiem prof. Teodora Musioła obronił pracę magisterską.  W 1974 roku za pracę pt.” Szkolnictwo dla pracujących na Opolszczyźnie” uzyskał stopień doktora. Przebył drogę zawodowa od nauczyciela szkoły podstawowej do profesora zwyczajnego, który to stopień uzyskał w 1995 roku. Był kierownikiem szkół, dyrektorem liceum, prodziekanem i dziekanem Wydziału Filologiczno – Historycznego Uniwersytetu Opolskiego.
Jako naukowiec i wychowawca nowych kadr  był promotorem ok. 600 prac magisterskich, autorem 170 artykułów, 8 książek, promotorem 16 prac doktorskich. Te liczby mówią za siebie. Życiowym osiągnięciem jego prac badawczych była ostatnia książka, nad którą pracował ponad 10 lat pt.” Szkoła polska w dobie zniewolenia komunistycznego ( 1945 – 1989)” Opole 2009. Dedykował ją : „ Mojej Rodzinie, która pozostała wierna chrześcijańskim i polskim ideałom wychowawczym”
Będąc mieszkańcem Brzegu dał się poznać jako znakomity regionalista. Pełnił funkcje prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Brzeskiej, Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego w Brzegu, przewodniczył towarzystwom regionalnym Opolszczyzny. Organizował ogólnopolskie sesje naukowe, które owocowały książkami o tematyce piastowskiej, historycznej, brzeskiej. Z jego inicjatywy ukazywały się „Szkice Brzeskie”.
Współpracował z Instytutem Śląskim w Opolu, prasą wojewódzką i lokalną, z Muzeum Piastów Śląskich.
Wraz z żoną Marią i rodziną przeżyli ogromny ból spowodowany tragiczna śmiercią starszego syna Witolda. I ten cios Profesor zniósł z godnością i pokorą. Głęboko wierzący, wyniósł swe przywiązanie do wiary katolickiej z domu rodzinnego i środowiska , w którym wyrastał. Był duchowo ściśle związany z Kościołem i jego nauczaniem. Nie tak dawno temu ufundował świątyni p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzegu boczny ołtarz poświęcony Matce Bożej. Chciał coś Kościołowi zostawić. Pozostanie po nim wspaniała pamiątka.
26 listopada br. na miejsce wiecznego odpoczynku Profesora odprowadzali : Żona Maria, Syn Jarosław, Wnuczki, najbliższa rodzina, przyjaciele, mieszkańcy Brzegu, ks. proboszcz Eugeniusz Bojakowski, delegacja Uniwersytetu Opolskiego z pocztem sztandarowym. W skład delegacji uczelni wchodzili m.in. dziekan prof. Józef Masnyk , który wygłosił słowa pożegnania Profesora, dziekan prof.. Zenon Jasiński, były rektor UO prof. Franciszek Marek. W orszaku żałobnym szli – starosta brzeski Maciej Stefański, przedstawiciele Rady Powiatu z Tomaszem Komarnickim, burmistrza Brzegu, instytucji oświatowych, szkół. Grób na cmentarzu komunalnym pokryły liczne wieńce i wiązanki kwiatów.
Profesor Gawlik, współpracował z „Panoramą Powiatu Brzeskiego”, odwiedzał nas i publikował , na ogół w okolicy świąt Bożego Narodzenia, materiały o kolędach, obyczajach i urokach tego tak polskiego, kościelnego i ludowego święta.
Już nie zobaczymy Go więcej.

Prof. dr hab. Stanisław Gawlik został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i regionalnymi.
Fot. Archiwum Domowe

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama