XXV-lecie samorządu w Olszance

1

W świetlicy w Pogorzeli odbyły się dziś uroczystości XXV-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. W obchodach uczestniczyli byli i obecni samorządowcy z gminy Olszanka oraz zaproszeni goście.


 

Imprezę poprowadziła Sekretarz Gminy Ewa Rosińska. Na początek z przemówieniem wystąpiła wójt Aneta Rabczewska, która przypomniała, że dokładnie 25 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się wybory do rad gmin, a więc pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce (samorząd został zniesiony w 1950 r. – przyp. red.). – 8 marca 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, która nadała gminie osobowość prawną i niezależność. Dziś, po 25 latach mogę powiedzieć, że Gmina Olszanka wykorzystała bardzo dobrze daną jej szansę. Samorząd terytorialny zdał egzamin z działalności na rzecz swoich mieszkańców na piątkę. Szybki rozwój współczesnej gospodarki motywuje nas do myślenia niestandardowego, do efektywnego działania przy wykorzystaniu środków unijnych. Historia uczy, że wygrywa ten, kto podejmuje odważne, ale i przemyślane działania – powiedziała Wójt Olszanki.

Drugie wystąpienie należało do Wandy Galant, Przewodniczącej Rady Gminy Olszanka – Przez pokolenia, przez naszą pracę pokonaliśmy wszystkie cele i zadania postawione nam przez te 25 lat. Później nastąpiła ciekawa multimedialna prezentacja dokonań samorządowych i rozwoju poszczególnych miejscowości gminy, zwłaszcza w ostatnich latach.

Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja będzie inspiracją do dalszych działań samorządowych – mówił Zbigniew Furs, były Wójt Gminy Olszanka. Inny z poprzedników Anety Rabczewskiej, Jerzy Dróbka, podziękował społeczeństwu za możliwość bycia przez 4 lata wójtem. – Niech żyje Polska i gmina Olszanka! – dodał na zakończenie.

Spośród zaproszonych gości wystąpił także wicestarosta, a były Przewodniczący Rady Gminy pierwszej kadencji – Jan Golonka: – Nikt nie wiedział, co się stanie po tej pierwszej sesji Rady Gminy. Zderzyliśmy się wówczas z rzeczywistością, wytyczyliśmy kierunek pracy. Myślę, że nie było źle. Z pracownikami samorządowymi zawsze można się dogadać, tylko trzeba wiedzieć, czego się chce – powiedział Glonka.

Dalszą część uroczystości wypełniły występy Chóru Męskiego Towarzystwa Przyjaciół Opola „Camerton”, pod dyrekcją Marii Przebindowskiej.

– Dziś na tej sali zebrali się wszyscy, którym dobro naszej gminy leży na sercu, dlatego pragnę im podziękować za zaangażowanie i bezinteresowną troskę właśnie o jej dobro – podsumowała Aneta Rabczewska.