SEMPER FIDELIS

0
Reklama

Lwowskie Orlęta – od 1918 r. śpiewano o nich piosenki, dedykowano im wiersze, wychowywano dzieci w kulturze bohaterstwa „orląt”. Dlaczego właśnie obrońcy Lwowa tak silnie wpisali się w historie? Na pewno przyczyn było wiele: młody wiek, ogromna odwaga, niezwykłe poświęcenie. W przedwojennym Lwowie mówiono, że to „duchy Skrzetuskich, Kmiciców i Wołodyjowskich natchnęły tą garstkę straceńców broniących swojej szkoły” w nocy z 20 na 21 listopada 1918 r. (do obrony szkoły) przed ukraińskimi nacjonalistami. W czasie walk odebrano też Ukraińcom m.in. dworzec kolejowy, szkołę kadetów, koszary ułańskie. Walki przyniosły Polakom wiele ofiar, zginęło 439 osób, w tym 109 uczniów i 76 studentów. Dziś oddajemy im cześć na Cmentarzu Orląt Lwowskich, a pamięć o tych bohaterskim czynie przetrwała także dzięki stowarzyszeniom lwowiaków, nazwaniu imieniem orląt ulic, szkół i placówek oświatowych.
W Brzegu imię Orląt Lwowskich nosi Publiczne Gimnazjum nr 3.
18 listopada w przededniu rocznicy obrony Lwowa w Brzeskim Centrum Kultury powyższa szkoła obchodziła uroczyście święto swojego patrona. Obchody zorganizowała dyrekcja gimnazjum oraz Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Dyrektor  gimnazjum Jerzy Wrębiak bardzo pięknie mówił o tradycjach szkoły oraz o jej patronie. Krótkiego wystąpienia z zainteresowaniem wysłuchali przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego III kadencji Henryk Mazurkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński, jego zastępca Stanisław Kowalczyk, ksiądz prałat Bolesław Robaczek, przedstawiciele organizacji kombatanckich: kpt. pilot Adam Kownacki, mjr inż. Tadeusz Czajkowski,  kpt. dr Jan Majewski, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji społecznych, dyrektorzy   zaprzyjaźnionych szkół, a także członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Prezes TPLiKPW Alicja Zbyryt zwróciła się z prośbą do młodzieży o odnalezienie grobu pochowanego  w okolicach Brzegu Adolfa Szyndlarewicza zmarłego w 1958 r., jedynego na naszym terenie uczestnika obrony Lwowa, który w czasie walk miał ok. 13 lat.
Spotkanie było też okazją do złożenia przez nowych gimnazjalistów przysięgi i mianowania ich na uczniów gimnazjum nr 3. Młodzież gimnazjum przygotowała spektakl teatralny ukazujący codzienne życie dawnego Lwowa i jego obronę w 1918 r. Ukoronowaniem wszystkich uroczystości dotyczących  Obrony Lwowa w Powiecie Brzeskim była msza święta w Kościele św. Mikołaja, która odbyła się  w intencji uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 3 oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
 

Reklama