Już do szkoły czas

0
Reklama

 Nieuchronnie kończy się okres wakacyjny. Dziewczęta i chłopcy myślą o wyposażeniu uczniowskim – książkach, zeszytach, przyborach. Rodzice wysupłują z często niebogatych kieszeni niemały grosz, by sprostać potrzebom szkolnym dzieci.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Nieuchronnie kończy się okres wakacyjny. Dziewczęta i chłopcy myślą o wyposażeniu uczniowskim – książkach, zeszytach, przyborach. Rodzice wysupłują z często niebogatych kieszeni niemały grosz, by sprostać potrzebom szkolnym dzieci. Nauka niby bezpłatna, ale kosztuje. Do tradycyjnych wydatków na początek tego roku szkolnego 2007/ 2008 doszedł jeszcze jeden – na mundurek. Do tej pory rodzice często kupowali w szmatlandii za parę złotych odzież, a teraz mundurek nie jest taki tani. No i wyrasta się z niego szybko.

Pierwsze dni w szkole, to ważny i emocjonalny czas. Ogromna liczba uczniów znajdzie się w klasach pierwszych – szkoły podstawowej, gimnazjum czy w placówkach ponadgimnazjalnych. Ten pierwszy próg edukacyjny powoduje u wielu dzieci i młodzieży stres, niepokój, nieufność. Doświadczeni nauczyciele wiedzą, że od tego wstępnego okresu wiele zależy. Zależy czy uczniowie polubią swoją szkołę, swoich nauczycieli i wychowawców i całe dla nich nowe środowisko. By uzyskać pozytywne reakcje maluchów trzeba koniecznie wykazać im duże zainteresowanie, życzliwość, uśmiech i tolerancję. Pobudzić ciekawość i zainteresowanie przedmiotami.

Oświata w gminie

Istotne są warunki w jakich uczą się i wychowują dzieci i młodzież. O tym rozmawiamy z wójtem gminy Lubsza WOJCIECHEM JAGIEŁŁOWICZEM.

– Jaka jest kondycja placówek oświatowych w gminie?

– W naszej gminie znajduje się pięć placówek oświatowych. Każda z nich cieszy się dobrą opinią władz oświatowych, samorządowych i rodziców, zarówno w dziedzinie nauczania jak i wychowania. Na przykład Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzycach.  Jest to placówka z dużymi i znaczącymi tradycjami. Oprócz dobrych i bardzo dobrych wyników w nauce może się pochwalić znakomita pracą wychowawczo – patriotyczną. Dla celów edukacyjno – wychowawczych wykorzystywany jest czas wakacyjny. Ostatnio grupa młodzieży ( o czym pisaliśmy) odbyła ciekawą wyprawę szlakiem patrona szkoły Tadeusza Kościuszki. Biblioteka szkoły, pracownie są dość dobrze wyposażone, pozwalające na sprawny proces edukacyjny. Dyrekcja, przy naszej pomocy finansowej, dopieszcza pracownię fizyczno – chemiczną. Wykonaliśmy dużą pracę zabezpieczając cały budynek instalacją odgromową. Placówką kieruje mgr Roman Czechowski – doświadczony pedagog i organizator.

– Niektóre szkoły zmieniły swoją nazwę i status…

– Dotyczy to dotychczasowych Szkół Podstawowych w Mąkoszycach i Lubszy. Uzyskały one nazwę Zespół Szkolno – Przedszkolny. W Mąkoszycach dokonaliśmy zabezpieczenia obiektu szkoły poprzez wybudowanie ogrodzenia. Wkrótce zaczną się roboty przy budowie chodnika do szkoły. Zabezpieczyliśmy z pomocą siatki ogrodzeniowej piękny obiekt przyrodniczy – stary dąb rosnący na terenie posesji szkolnej. Spadające konary były zagrożeniem dla dzieci i młodzieży. Placówką kieruje mgr Krystyna Szlusarek.

W Zespole Szkolno Przedszkolnym w Lubszy odnowiono sekretariat, pokój nauczycielski, dostosowano oświetlenie do wymogów szkolnych. Do tej pory funkcjonująca w przedszkolu stołówka została przeniesiona do szkoły. Do Zespołu uczęszczać będzie w nadchodzącym roku szkolnym 106 dziewcząt i chłopców oraz 50 przedszkolaków. Uczyć i wychowywać będzie je 13 nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami. Dyrektorem szkoły jest mgr Agata Czechowska – nauczycielka z dużym doświadczeniem pedagogicznym.

– Dla procesu dydaktycznego ważne jest wyposażenie pracowni. Czy gmina dokonała jakiegoś zakupu?

 – I to dużego – dla Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Dobrzyniu. Utworzono tam sale internetową i pracownię komputerową. Spory wydatek, bo trzeba było poza tym doprowadzić specjalne zasilanie, wykonać prace zabezpieczające. Placówka kieruje mgr Barbara Czarna.

Dobrze przygotowana jest do pracy w nowym roku szkolnym jest Szkoła Podstawowa W Czepielowicach, gdzie odbywają się imprezy środowiskowe. Szkoła jest wyjątkowo dobrze zintegrowana ze środowiskiem. Wspierają się nawzajem. Zbliżające się dożynki ( 9 września br.) wykażą również duże zaangażowanie nauczycieli i młodzieży w tym święcie rolników. Placówką kieruje mgr Tomasz Komarnicki, który cieszy się uznaniem społeczności. Został wybrany radnym powiatowym i dba na forum Rady o interesy szkolnictwa.

Uważamy, że dobre warunki do pracy ma Szkoła Podstawowa SPSK w Michałowicach. Otrzymuje dotacje według istniejących przepisów. Szkołą kieruje mgr Danuta Chmielewska.

Całością zagadnień związanych z przygotowaniem naszych szkół do nowego roku szkolnego zajmie się Rada Gminy na swym posiedzeniu 29 bm.

– Dziękuję za rozmowę. Obiecujemy, po posiedzeniu Rady wrócić do tematu.

Rozmawiał: Tadeusz Bednarczuk

Reklama