O PROBLEMACH STAROŚCI

0
IMG_6008__2_.jpg
Reklama

Rozmowa z panią Magdaleną Wnuk-Olenicz sekretarzem ogólnopolskiej konferencji naukowej, poświęconej starości w naszym społeczeństwie, organizowanej w naszym mieście wspólnie przez WSHE w Brzegu i Uniwersytet Wrocławski.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Skąd pomysł takiej konferencji ? Dlaczego organizujecie ją właśnie w Brzegu ?
W bieżącym roku Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu obchodzi jubileusz dziesięciolecia swojej działalności. Uczelnia w swoich profilach kształcenia przygotowuje przyszłą kadrę do opieki i wsparcia osób starszych. Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu Propagującym Aktywność Obywatelską, a rok 2012 Rokiem Aktywności Seniorów. W naszej szkole wśród zatrudnionych uczonych jest wiele osób zajmujących się interdyscyplinarnym problemem późnej dorosłości. W realizowanych programach nauczania jest wiele przedmiotów obejmujących ten obszar praktyki społecznej. Przy WSHE powołaliśmy do życia Brzeski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który jest placówką ćwiczeń i terenem badań dla studentów. Starość stała się obecnie jedną z najczęściej analizowanych i najbardziej dyskusyjnych kategorii społecznych. Jest przedmiotem rozważań wielu nauk i dyscyplin naukowych, m.in. edukacji, psychologii, gerontologii społecznej, pedagogiki społecznej, socjologii, prawa, ekonomii, antropologii i medycyny. Owa interdyscyplinarność umożliwia wielowymiarową refleksję nad starością. Z tego też powodu zaprosiliśmy reprezentantów tych i wielu innych nauk do udziału w spotkaniu naukowym.
Z jakich środowisk wywodzą się referenci brzeskiej sesji ?
Pragnę podkreślić, że w konferencji wezmą udział zarówno pracownicy naukowi uczelni wyższych, jak również doktoranci i studenci, podejmujący problematykę starości w pracach badawczych. Cieszy mnie fakt, że w gronie referentów nie zabraknie również przedstawicieli placówek zajmujących się opieką i pomocą wobec osób starszych. Przyjadą do nas ludzie z całej Polski: z Krakowa, Warszawy, Katowic, Lublina, Wrocławia, Mysłowic, Opola, Zielonej Góry i Brzegu.
Wokół jakich zagadnień koncentrować będą się wystąpienia prelegentów ?
Pierwszego dnia obrad, po sesji plenarnej, w ramach której wysłuchamy czterech wystąpień, w tym aż trzech naukowców związanych z brzeską uczelnią, obrady będą odbywały się w dwóch sekcjach równoległych: I sekcja: Obszary aktywności osób starszych; II sekcja Człowiek starszy w badaniach biograficznych. Finałem tego dnia będzie występ kabaretu Brzeskiego UTW „To tu, to tam” w Brzeskim Centrum Kultury.
Dzień drugi rozpocznie sesja plenarna, podczas której wysłuchamy dziesięciu wystąpień dotyczących różnych zagadnień, m.in. obecności osób starszych w polskim ustawodawstwie,  w placówce penitencjarnej, wizerunku starości w podręcznikach szkolnych itd.
Współorganizatorem konferencji jest Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak układała się współpraca z tą renomowaną uczelnią ?
Jest to nasza kolejna konferencja współorganizowana z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego i wspólne przygotowania oceniam bardzo dobrze. W pierwszym dniu będziemy gościć Panią Profesor  Alicję Szerląg – Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego i Panią Kierownik Zakładu Historii Edukacji, wieloletnią Dyrektor Instytutu Pedagogiki – Profesor Stefanię Walasek.
Czy planujecie wydać po sesji materiały z obrad brzeskiej konferencji ?
Tak, oczywiście. W przyszłym roku ukażą się drukiem materiały z konferencji, w których znajdą się wszystkie referaty wygłoszone w Brzegu. Wydawnictwo wesprą finansowo Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i Uniwersytet Wrocławski.
Dziękujemy za rozmowę i życzymy udanej konferencji.

 

Reklama